PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nieprawda, że maseczki higieniczne to problemy dla jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
27-10-2020, 11:30
Nieprawda, że maseczki higieniczne to problemy dla jamy ustnej Maseczki a stan zdrowia jamy ustnej (foto: pixabay)
Ochrona jamy ustnej i nosa prowadzi do próchnicy zębów, kwaśnego oddechu, problemów z dziąsłami - to nagłówek z artykułu Our Central Europe. Według stowarzyszeń dentystycznych w Niemczech noszenie maseczek nie prowadzi do problemów stomatologicznych ani chorób towarzyszących.

O zagrożeniu, spowodowanym noszeniem maseczek stomatologicznej, poinformowano podczas wywiadu Fox News z nowojorskim dentystą Robem Raimondim. Artykuł ten został udostępniony ponad 1400 razy na Facebooku.

Krajowe Stowarzyszenie Stomatologów Ubezpieczenia Zdrowotnego (KZBV), Niemieckie Towarzystwo Stomatologicznego (BZEK) oraz Instytut Niemieckich Stomatologów (IDZ) twierdzą, że noszenie masek nie powoduje problemów stomatologicznych.

Noszenie maseczek od lat jest jednym ze standardowych środków higieny w sektorze medycznym i stomatologicznym - szczególnie. Dentyści przez kilka, kilkanaście godzin dziennie chronią maseczkami twarz przed drobnoustrojami.

Istnieją badania, które pokazują, że personel medyczny z reguły ma lepszy stan zdrowia jamy ustnej niż reszta populacji. Zgodnie z oceną KZBV i IDZ stoi to w wyraźnej sprzeczności z twierdzeniami o szkodliwości noszenia śoi, i to nawet biorąc pod uwagę wyższy stan świadomości stomatologów co do zasad higieny jamy ustnej.

Tak długo, jak maseczki są regularnie wymieniane a te wielokrotnego użytku – czyszczone, noszenie ich nie ma negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej – wynika ze stanowiska Niemieckiego Towarzystwa Stomatologicznego. Według BZEK, nie istnieją naukowe dowody, które wskazywałyby na noszenie maseczek jako na źródło występowania zapalenia dziąseł oraz chorób zębów.

W jednym z artykułów Our Central Europe podano, że wielu dentystów uważa, iż infekcje jamy ustnej są spowodowane głównie skłonnością ludzi do oddychania przez usta podczas noszenia maski. W rozmowie z Fox News jeden z dentystów zwrócił uwagę na możliwe problemy związane ze zbyt małą ilością śliny, ale nie ma żadnych dowodów na wyższe ryzyko powstania infekcji.

Niemieckie Towarzystwo Stomatologicznego pisze, że ciągłe oddychanie przez usta może prowadzić do wysychania błon śluzowych i należy starać się oddychać przez nos. - Nie mamy natomiast wiedzy, że noszenie maseczek prowadzi do ciągłego oddychania przez usta – zapewnia BZEK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   maseczki higieniczne  

POLECAMY W SERWISACH