Jak informuje Rzeczpospolita w szczególności dotyczy to górnych zębów trzonowych, które sąsiadują z zatokami szczękowymi. One z kolei są wspólnym polem pracy zarówno dla stomatologa, jak i laryngologa. Zwłaszcza w przypadku leczenia implantologicznego.

Obecnie implanty zębów to najbardziej optymalna metoda uzupełniania braków. Nie tylko są estetyczne i wytrzymałe, pozwalają odzyskać funkcjonalność i komfort codziennych czynności, ale również przeciwdziałają konsekwencjom, takim jak zanik kości wpływający m.in. na utratę anatomicznego wyglądu twarzy. Z tych powodów implanty cieszą się w Polsce nieustannie rosnącą popularnością. Warto przy tym pamiętać, że aby leczenie implantologiczne przyniosło długotrwałe, pozytywne dla pacjenta efekty powinno przebiegać w ścisłej współpracy stomatologów i laryngologów.

Zabieg wszczepienia implantu poprzedza ocena stanu zdrowia pacjenta. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wyników wielu badań,  jednak  szanse wyeliminowania komplikacji znacznie zwiększa  konsultacja laryngologiczna. Chore zatoki lub wszelkie patologiczne zmiany w ich obrębie mogą skutkować powikłaniami, a w konsekwencji długim, a przy tym kosztownym leczeniem, podkreśla Rzeczpospolita.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu implantologicznego w kontekście chorych zatok, a także przygotowanie laryngologiczne pacjenta pod kątem procedur implantologicznych, w tym również podniesienia dna zatoki szczękowej, jak i znajomość samych metod leczenia zatok, to wobec tego niezwykle istotne aspekty stanowiące laryngologiczno-stomatologiczne partnerstwo w leczeniu implantologicznym. 

Więcej: rp.pl