• Odruch wymiotny to mechanizm obronny, który chroni gardło przed ciałami obcymi
  • Odruch wymiotny występuje dość często w trakcie zabiegów  stomatologicznych, co sprawia, że ​​leczenie bywa bardzo uciążliwe, a często trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania
  • Brakuje skutecznej, potwierdzonej naukowo metody hamującej odruch wymiotny

Najczęściej problem ten pojawia się u kobiet, wiąże się z podwyższonym poziomem lęku przed leczeniem stomatologicznym oraz neurotyczną osobowością. Często bywa powiązany z nieleczoną próchnicą, krwawieniem z dziąseł i całkowitymi protezami zębowymi.  Czyli gorszym stanem jamy ustnej, mimo że ci pacjenci  z reguły nie unikają dentysty, tak jak ma to miejsce w przypadku dentofobii.

Trudny pacjent z odruchem wymiotnym 

Odruch ten może być stresujący dla lekarza i dla pacjenta do tego stopnia, że jeden albo drugi rezygnuje z leczenia. Już samo zdiagnozowanie pacjenta ze wzmożonym odruchem wymiotnym pozwoli  odpowiednio zaplanować nie tylko przebieg samej wizyty, lecz także jej porę (zalecane są wizyty pod koniec dnia) oraz niezbędny na nią czas. 

W celu zapanowania nad odruchem wymiotnym lekarze próbują różnych metod. Wykorzystywane są m.in.:
- leki przeciw nudnościom,
- środki uspokajające,
- znieczulenie miejscowe i ogólne,
- leki ziołowe,
- terapie behawioralne,
- akupresura,
- akupunktura,
- laseroterapia.

Czy akupunktura działa na odruch wymiotny

Co z tych sposobów przynosi poprawę, a co zupełnie nie jest skuteczne? Odpowiedź na to pytanie była celem badania kierowanego przez dr Eachempati Prashanti z  Melaka  Manipal Medical College, Faculty of Dentistry, w Malezji. 

Naukowcy analizowali randomizowane badania z udziałem osób, wobec których zastosowano farmakologiczną lub niefarmakologiczną interwencję w celu opanowania odruchu wymiotnego, który zakłócał leczenie stomatologiczne. 

W sumie zebrano dane od 328 pacjentów (263 dorosłych i 65 dzieci w wieku co najmniej czterech lat). W badaniach sprawdzano skuteczność akupunktury i akupresurę oraz laseroterapię. Odnotowywano zarówno pomyślne zakończenie zabiegu stomatologicznego, jak i zmniejszenie odruchu dławienia się (zgłoszone przez dentystę i pacjenta).

Brak skutecznej metody na odruch wymiotny 

Niestety naukowcy nie znaleźli dowodów,  aby akupunktura, akupresura czy laseroterapia przynosiła jakiekolwiek korzyści w zmniejszaniu odruchu wymiotnego, i aby któraś z tych metod umożliwiała pomyślne zakończenie zabiegu dentystycznych, podsumowali pracę badacze.

Publikacja ukazała się na łamach Cochrane Database Systematic Reviews.