• Implanty dentystyczne to jedno z największych osiągnięć współczesnej stomatologii.
  • Zdarza się jednak, że wszczep jest odrzucany i leczenie kończy się niepowodzeniem.
  • Naukowcy badają czynniki, które stanowią ryzyko nieprzyjęcia się implantu, w tym niedobór witaminy D3. 

Nadal brakuje dużych systemowych badań nad skutecznością leczenia implantologicznego i jej powikłań.  Szybkie upowszechnianie się leczenia implantologicznego jako standardowej opcji długofalowego leczenia sprawia, że rośnie potrzeba zrozumienia czynników składających się na porażkę. 

Wczesne odrzucenie implantu zębowego ma miejsce w ciągu pierwszych trzech - czterech miesięcy od zabiegu zwykle jest spowodowane brakiem osteointegracji. Zatem rozważając opcję zastosowania implantu zębowego lub ponownej implantacji lekarz powinien prześledzić ryzyka wczesnego odrzucenia wszczepu.

Dlaczego implant się nie przyjął

Przyczyn odrzucenia wszczepu przez organizm jest wiele, a najczęstsze to: 
- choroby autoimmunologiczne (cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów), w efekcie których organizm odrzuca implant zębowy jako obce ciało,
- terapia z zastosowaniem bisfosfonianów, która może wpływać na stan kości po leczeniu implantologicznym,
- złe ukrwienie, będące skutkiem przyjmowania leków lub palenia papierosów,
- nadmierne obciążenie implantu podczas gryzienia, 
- reakcja alergiczna na implant; implanty są ze stopu tytanowego i zawierają niewielkie ilości niklu, który może spowodować nadwrażliwość (w takich wypadkach pacjent zgłasza odczucie palenia lub swędzenia wokół implantu).

Obecnie dostępne są różne typy implantów,  dobór właściwego zależy od indywidualnych uwarunkowań u pacjenta.  

Wszechmocna witamina D

Nie brakuje dowodów, że witamina D ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia kości. Gdy jej brakuje - może dojść do utraty gęstości kości, kości stają się słabsze i bardziej podatne na złamania.

Mniej znane  skutki  niedoboru witaminy D to problemy z zębami. Na przykład badanie przeprowadzone w Norwegii wykazało związek między utratą zębów a ekspozycją na światło słoneczne. Do utraty zębów doszło u 11 proc. osób zamieszkujących południe w porównaniu do 65 proc. osób żyjących na północy kraju.

 Witamina D zapewnia prawidłowe wchłanianie wapnia oraz fosforu, które pełnią istotną rolę w procesie mineralizacji zębów i są podstawowymi budulcami szkliwa zębowego. Szkliwo i stopień jego mineralizacji to pierwsza bariera, która chroni zęby przed szkodliwym wpływem kwasów z pożywienia i bakterii. Im twardsze i bardziej wytrzymałe szkliwo, tym mniejsze ryzyko erozji i próchnicy zębów.     

Najczęstszym z następstw braku witaminy D dla zdrowia jamy ustnej są kłopoty z dziąsłami. Znaczny odsetek pacjentów z tym problemem może być spowodowany właśnie niedoborem witaminy D. Schorzenia dziąseł mogą sygnalizować takie objawy jak m.in. stany zapalne dziąseł, zaczerwienienie, krwawienie podczas szczotkowania, bolesność, rozpulchnienie oraz ich cofanie się.

Powszechnie uważa się, że niekorzystny wpływ niedoboru witaminy D może także zakłócać proces integracji implantu z kością i w efekcie prowadzić do odrzucenia wszczepu przez organizm. Jednak nie ma wielu badań na ten temat, więc próbę analizy istniejącej literatury podjął zespół naukowców z  wydziału stomatologii na King Abdulaziz University, w Arabii Saudyjskiej.

Czy jest związek poziomu witaminy D i przyjmowania się implantów

Niewiele prac badawczych powstało na temat związku między osteointegracją a niskimi poziomami witaminy D w surowicy. Większość to badania eksperymentalne na zwierzętach. W sumie z 1200 analizowanych prac kryteria doboru spełniło 6 raportów z badań.

Autorzy analizy cytują  prace, z których wynika, że pomimo wysokiego wskaźnika skuteczności implantów dentystycznych, w pewnych okolicznościach leczenie to nie kończy się sukcesem. Na przykład w Iranie 6,68  proc. z 1093 ocenionych implantów zostało odrzuconych we wczesnych fazie (do trzech miesięcy po zabiegu), z kolei w innej pracy implanty nie przyjęły się w 4 proc. przypadków na 1533 implantów dentystycznych u 250 pacjentów.

Po drobiazgowej analizie  istniejących badań, naukowcy przyznają, że trudno jest znaleźć bezpośredni związek lub przyczynowość między niskim poziomem witaminy D w surowicy a wczesnym odrzucaniem implantów zębowych.  Jednak poziom tej witaminy może odgrywać ważną rolę w osteointegracji i powodzeniu leczenia implantologicznego poprzez wpływ na działanie układu odpornościowego i proces gojenia. Ta hipoteza jednak wymaga przeprowadzenia większej liczby badań klinicznych i prospektywnych.