Naukowcy podzieli ochotników, rekrutujących się ze studentów Uniwersytetu stanu Ceará na trzy grupy. Jedna z nich nie stosowała nici dentystycznych w ogóle. Dwie pozostałe tak. Przy czym jedna używała dwa razy dziennie nici dentystyczne bez dodatkowej, specjalnej impregnacji, a kolejna - takie same nici, z tym że nasączone 5 proc. diglukonianem chlorheksydyny. Związek ten jest preparatem antyseptycznym, doraźnie zmniejszającym liczbę drobnoustrojów w jamie ustnej i hamującym tworzenie się płytki bakteryjnej. Preparat wskazany jest do stosowania w krótkotrwałym leczeniu zapaleń dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, w trakcie oraz po leczeniu dziąseł i ozębnej, w celu zapobiegania zakażeniom ran po zabiegach chirurgicznych.

Przeprowadzono randomizowane badanie z pojedynczą ślepą próbą. Osoby biorące udział w eksperymencie utrzymywano zatem w niewiedzy jaki rodzaj nici otrzymali do stosowania.

Badanie trwało 15 dni. W efekcie tego eksperymentu zaobserwowano wyraźne zmniejszenie płytki nazębnej po systematycznym stosowaniu 5 proc. diglukonianu chlorheksydyny (według indeksu Quigleya - Heina była to 30 proc. redukcja w stosunku do grupy studentów używających nie nasączonych nici).

W podobnej proporcji występowały zależności zaobserwowane pomiędzy osobami używającymi nici bez diglukonianu chlorheksydyny a tymi, które nie stosowały nici w ogóle.

źródło: jds.sbmu.ac.ir