Nici dentystyczne mają konkurentów

32-letnie doświadczenia z pracy w zawodzie przedstawiła w RDH Magazine higienistka stomatologiczna Kyle Isaacs z Corvallis (Oregon, USA). Jedna z aktywistek w American Dental Hygiene Association.
Kyle Isaacs przypomniała, że z opublikowanych w 2010 r. przez Health Canada danych ankietowych, wynika, iż z grupy 6 tys. Kanadyjczyków do codziennego stosowania nici dentystycznych przyznawało się 28 proc. pytanych. Z podobnej analizy, przeprowadzonej w Nowy Jorku na grupie 307 pacjentów jednej z prestiżowych klinik dentystycznych, wynika, że tylko 13,5 proc. pytanych używało codziennie nici dentystycznych, 29,5 proc. robiło to rzadziej, ale przynajmniej raz w tygodniu, a 57 proc. nie stosowało tego zabiegu w ogóle.
201 periodontów, pytanych czy nitkują zęby codziennie, twierdząco odpowiedziało 82 proc., ale już z grupy 79 dentystów innych specjalności twierdzących odpowiedzi było zaledwie 56.3 proc.
Odżegnywane od czci wykałaczki także mają swoich zwolenników. W badaniach przeprowadzonych przez University of Tennessee. 55 ochotników, w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, podzielono na dwie grupy. Jedna stosowała przez trzy miesiące wykałaczki, druga nici. Stan jamy ustnej, określony stopniem zmniejszenia się warstwy biofilmu, u użytkowników wykałaczek był zdecydowanie korzystniejszy.
W tym zestawieniu irygacja też ma znaczenie. Potwierdza to jedno z badań przeprowadzonych na 108-osobowej grupie. Połowa uczestników stosowała codzienną irygację, połowa nitkowanie. Poziom redukcji płytki bakteryjnej w obu grupach był podobny, ale po 21 dniach zabiegów higienicznych mniej problemów z krwawieniem dziąseł mieli ci, którzy stosowali irygatory. Sprzęt ten ma tę zaletę, że dzięki niemu prowadzony jest jednocześnie masaż dziąseł. W ten sposób następuje ich lepsze ukrwienie. Dziąsła stają się mocniejsze i nie krwawią, są odporne na tworzenie się płytki nazębnej i procesy zapalne.
Kyle Isaacs jest zwolenniczką szczoteczek międzyzębowych. Ich odpowiednie stosowanie przynosi lepsze rezultaty w usuwaniu chorobotwórczych bakterii niż nici. Poza tym są mniej kłopotliwe w użytkowaniu w warunkach polowych.
W tym zestawie metod swoich zwolenników mają także gumy do żucia. Specjaliści z University of Groningen badali jak wiele bakterii usuwa z jamy ustnej guma do żucia i nić dentystyczna. Okazuje się, że żucie gumy jest jak najbardziej uzasadnioną czynnością, z jednym zastrzeżeniem - zbyt długie żucie (powyżej 10 minut) nie jest pożądane, gdyż liczba usuwanych chorobotwórczych bakterii po tym czasie, zauważalnie spada. Właściwy dobór składu gum do żucia ma niebagatelne znaczenie w walce z określonymi bakteriami chorobotwórczymi. Taka funkcja praktycznie nie jest możliwa do osiągnięcia w przypadku stosowania nici dentystycznych. Z analizy porównawczej skutków żucia gumy i używania nici dentystycznych wynikało, że ten pierwszy sposób daje lepsze efekty jeśli chodzi o liczbę usuwanych bakterii, jednak i nici mają zalety, gdyż usuwają drobnoustroje - chociaż w mniejszych ilościach - z miejsc, do których nie dociera guma.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Eurostat: ceny usług stomatologicznych w 2020 r.
bizDENT -
RPO: nie ma podstaw do określenia kolejności szczepień przeciw SARS-CoV-2
lexDENT -
Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19?
techDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
COVID-19 jako choroba zawodowa lekarza i lekarza dentysty
lexDENT -
Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg
techDENT -
Białystok: dbają o zdrowie seniorów
newsDENT -
Koronawirus 20 stycznia: 443 zgony i 6919 zakażeń
newsDENT
-
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Zabiegi planowe: lakoniczny komunikat NFZ
lexDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław (Dzielnica Nowy Dwór), dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra , dolnośląskie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Lekarz dentysta - przedsiębiorca i...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Rehabilitacja pacjentów bezzębnych w...
Gdańsk, pomorskie