PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: zasada jedna ciąża - jeden ząb nie pozbawiona sensu

Autor: nieck • Źródło: smn
15-03-2018, 11:56
Naukowcy: zasada jedna ciąża - jeden ząb nie pozbawiona sensu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Powszechny pogląd, że bycie matką nadwyręża stan uzębienia, został po raz pierwszy potwierdzony przez naukowców.

Utrata zębów stałych ma olbrzymie znaczenie dla jakości życia, mimo to nie wiadomo jeszcze jakie konkretnie biologiczne i behawioralne uwarunkowania wpływają na braki w uzębieniu. Co szczególnie zainspirowało zespół holenderskich badaczy – to zweryfikowanie przekonania, że na utratę zębów wpływa płodność (zgonie z popularnym powiedzeniem „jedna ciąża – jeden ząb”). Do tej pory jednak nie potwierdzono naukowo, by związek między liczbą dzieci a liczbą brakujących zębów u ich biologicznych rodziców rzeczywiście istniał.  Zakładaliśmy, że ciąża, stres związany z obowiązkami rodzicielskimi i obciążenie finansowe mogą wpływać na utratę własnych zębów zarówno u kobiet jak u mężczyzn, pisał kierujący badaniem prof. Stefan Listl z Department of Dentistry, Radboud University Nijmegen, w Holandii.

W tych dociekaniach przydały się dane z badania SHARE, w którym wzięło udział 120 tys. osób z 27 krajów z terenu Europy oraz z Izraela. Średnia wieku osób w badanej przez Holendrów próbie wynosiła  67 lat, w momencie zbierania wywiadu  brakowało im średnio po 10 zębów. Narodziny najmłodszego dziecka miały miejsce ok. 35 lat wcześniej, stąd naukowcy mogli prześledzić długofalowe skutki posiadania dzieci na zdrowie jamy ustnej. Brano pod uwagę czy ciąże były pojedyncze, czy mnogie, oraz odnotowywano płeć dwójki najstarszych dzieci, ponieważ jeśli były tej samej płci rosło prawdopodobieństwo trzeciej ciąży. 

Wnioski z analizy są następujące: istnieje silny związek między liczbą dzieci  w rodzinie (jeśli urodziło się ich więcej niż dwoje tej samej płci) a stanem uzębienia  kobiety. Jednak tylko kobiety, ponieważ nie stwierdzono na podstawie zebranych danych, by zdrowie jamy ustnej u mężczyzn było zależne od obciążeń obowiązkami ojcowskimi.  Za to kobieta, która urodziła troje i więcej dzieci miała średnio o 4 zęby naturalne mniej niż kobieta będąca matką dwojga dzieci (różnej płci).

Każda dodatkowa ciąża, gdy w rodzinie jest już dwójka dzieci, to poważne zagrożenie dla zębów kobiety, ale nie mężczyzny, podsumowali pracę naukowcy.

Więcej: jech.bmj.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   zęby   stan zdrowia  

POLECAMY W SERWISACH