Naukowcy: wady szkliwa u psów powstają podobnie jak u ludzi

Zaburzenia w rozwoju szkliwa objawiają się słabą strukturą, niską jakością lub wręcz brakiem szkliwa. Amelogenesis imperfecta, czyli grupa uwarunkowanych genetycznie zaburzeń rozwoju szkliwa zębów wiąże się z defektami genów kodujących.
Naukowcy, badając psy z niedoborem szkliwa, zidentyfikowali geny ENAM i ACP4, natomiast wcześniejsze prace naukowe na tych zwierzętach wytypowały także geny CPCO i UNE46C6.
- Niedorozwój szkliwa występuje u kilku ras psów, w obecnym badaniu odkryliśmy, że gen ENAM odpowiada za ten defekt u terrierów Parson Russell, natomiast gen ACP4 u ras akita i akita amerykańska. Szczególnie zainteresował nas gen ACP4 gdyż jego rola w rozwoju szkliwa nie jest dobrze poznana, mówi dr Marjo Hytönen, kierujący badaniem.
U ludzi zauważono, że najczęściej niecałkowity rozwój szkliwa jest związany z defektem genu ENAM kodującego białko enamelinę, które jest niezbędne, aby powstało szkliwo odpowiedniej grubości. Natomiast gen ACP4 odpowiada za powstawanie enzymu fosfatazy, której rola w procesie tworzenia szkliwa nie jest jeszcze dobrze poznana, najprawdopodobniej wpływa na różnicowanie komórkowe i mineralizację. Psy z mutacją genu ACP4 miały zęby pokryte cienką warstwą szkliwa i objawy zaburzonego procesu mineralizacji.
Psy - jak ludzie - mają zęby mleczne i stałe, podobna jest także liczba zębów. Stąd naukowcy chętnie posługują się nimi jako modelem do badań nad ludzkimi chorobami stomatologicznymi.
- Defekty szkliwa, które zostały opisane w tym badaniu, bardzo przypominają, te które występują u ludzi, także powiązane są z tymi samymi genami. Testy genetyczne będą mogły stanowić nowe narzędzie diagnostyczne dla weterynarzy i hodowców, a także pomogą w zrozumieniu przyczyn, mechanizmu i sposobów dziedziczenia zaburzeń w rozwoju szkliwa, komentował wyniki dr Hannes Lohi.
U ludzi etiologia niecałkowitego rozwoju szkliwa nie została do tej pory wyjaśniona. Na podstawie licznych badań genetycznych udało się jedynie ustalić sposoby dziedziczenia i lokalizację genów odpowiedzialnych za niektóre typy tej anomalii.
Chorzy z AI, ze względu na znaczny defekt kosmetyczny szkliwa oraz łatwe jego ścieranie i towarzyszące nieprawidłowości zgryzu, wymagają wielospecjalistycznej opieki lekarskiej. W wieku niemowlęcym zaleca się stosowanie metalowych koron chroniących uzębienie mleczne przed zniszczeniem, później obok leczenia zachowawczego leczenie periodontologiczne, chirurgiczne, ortodontyczne i protetyczne.
Więcej: Human Genetics

-
LDEK: modyfikacje, uszczegółowienia i uzupełnienia
eduDENT -
Nagrodzona kampania "9 milionów powodów"
bizDENT -
Ilu Polaków bezobjawowo przechorowało COVID-19 - badanie ogólnokrajowe
newsDENT -
W 2020 r. ceny u dentysty wzrosły o 11,3 proc.
bizDENT -
UM we Wrocławiu dla studentów stomatologii
eduDENT -
Wymaganie zaszczepienia się przez pracowników – pozaprawne
lexDENT -
U dentysty testy ze śliny na koronawirusa
techDENT -
Dentyści o gumach do żucia
techDENT
-
Szczepionki przeciwko COVID-19: kto należy do grupy „zero”?
lexDENT -
Petycja o zwolnienie dentystycznych praktyk lekarskich z ZUS
lexDENT -
Lekarz dentysta i mały ZUS plus
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Koronawirus 3 stycznia 2021 r.: 61 zgonów przy 5739 zakażeniach
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Trójmiasto, pomorskie -
lekarz dentysta
Włocławek, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
lekarz dentysta
Poznań , wielkopolskie