Naukowcy ŚUM o skuteczności gabapentyny po ekstrakcji dolnych ósemek

- Silny ból po ekstrakcji ósemek dotyka 50-70 proc. pacjentów.
- To istotny problem, pomimo nowych środków farmakologicznych i rozwoju ulepszonych technik wykonywania ekstrakcji.
- Najczęściej w stomatologii stosowana do znieczuleń miejscowych artykaina z epinefryną powodują, że (o ile nie ma ostrego stanu zapalnego) przez pierwsze godziny po zabiegu pacjent nie odczuwa bólu.
- Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali na ile gabapentyna wpływa na percepcję bólu po ekstrakcji zębów mądrości.
Czy należy się bać usuwania zębów mądrości
Ekstrakcja trzecich zębów trzonowych to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii stomatologicznej. Zabieg może być trudny gdyż miejsce to nie jest łatwo dostępne, często też dochodzi do usunięcia fragmentu kości. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, ból lub szczękościsk. Najsilniejszy ból pojawia się około 3-5 godzin po zabiegu stomatologicznym i może utrzymywać się przez 2-3 dni.
Jeśli nie dojdzie do ostrego stanu zapalnego zabieg ekstrakcji trzecich zębów trzonowych (wykonywany w znieczuleniu miejscowym) jest bezbolesny. Artykaina to najczęściej w stomatologii stosowany środek znieczulający. Jest mało toksyczna i dobrze "rozchodzi się" w kości. W połączeniu z epinefryną działa znieczulająco przez 2-7 godzin. Dzięki temu przez pierwszy okres po zabiegu, pacjent nie odczuwa bólu.
Gdy pojawia się ból po usunięciu zęba
Ból po ekstrakcji zęba rozwija się wieloetapowo. Podczas zabiegu uwalniane są mediatory stanu zapalnego, np. histamina, leukotrieny, prostaglandyny, cytokiny, bradykininy. Substancje te powodują hiperalgezję w leczonym miejscu i sąsiadujących tkankach. Bodziec bólowy z neuronów aferentnych kierowany jest przez rdzeń kręgowy do wyższych ośrodków mózgu, gdzie jest modulowany m.in. przez endogenne opioidy, noradrenalinę i 5-hydroksytryptaminę (serotonina, 5-HT). Obecnie zalecana analgezja powinna kontrolować ból na każdym etapie jego rozwoju. Dzięki temu może być bardziej skuteczna.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i selektywne inhibitory COX-2 mają wpływ na przekazywanie bodźców bólowych - obecna farmakoterapia bólu pooperacyjnego polega na stosowaniu leków przeciwbólowych z tzw. koanalgetykami, takimi jak lidokaina, antagoniści receptora NMDA (ketamina, siarczan magnezu), kortykosteroidy, inhibitory kanału wapniowego (gabapentyna, pregabalina) czy agoniści receptora α2 adrenergicznego (klonidyna, deksmedetomidyna).
Dentyści walczą z bólem także środkami niefarmakologicznymi podając ozon, stosując laseroterapię i krioterapię.
Etorykoksyb jako lek na ból poekstrakcyjny
Lepsza kontrola bólu i opuchlizny po ekstrakcji ósemek
Laser w walce z bólem po ekstrakcji zęba
Czy gabapentyna jest użyteczna w walce bólem?
Naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ocenili na ile jedna dawka gabapentyny podana przed zabiegiem usunięcia zatrzymanych dolnych trzecich zębów trzonowych osłabia ból i zmniejsza potrzebę stosowania leków przeciwbólowych po operacji.
Choć gabapentyna jest zalecanym i sprawdzonym środkiem przeciwbólowym w leczeniu bólu pooperacyjnego w wielu interwencjach chirurgicznych, ale nie ma badań naukowych dotyczących jej działania przeciwbólowego podczas ekstrakcji trzecich zębów trzonowych żuchwy.
Badaniem objęto 47 pacjentów w wieku 18-50 lat ze wskazaniem do usunięcia trzeciego trzonowca żuchwy. Wszystkie ekstrakcje przeprowadzono w Specjalistycznym Centrum Stomatologicznym w Żorach. Pacjentów losowo przydzielono do dwóch grup, z których jedna (24 osoby) otrzymywała pojedynczą dawkę 600 mg gabapentyny na godzinę przed zabiegiem. Preparację kości wykonano wiertłem chłodzonym wodą.
Znieczulenie przewodowe wykonano w okolicy dolnych nerwów zębodołowych i językowych oraz nasączono nerw policzkowy dawką 80 mg artykainy z 0,024 mg norepinefryny.. Pooperacyjnie chorzy otrzymywali 0,5-1g paracetamolu co 6 godzin, 25-50 mg diklofenaku co 8 godzin oraz tramadol w dawce 25- 50 mg co 4-6 godzin w razie potrzeby.
Pacjenci wypełniali formularz do zgłaszania nasilenia bólu wg NRS oraz konieczności stosowania leków przeciwbólowych w różnych punktach czasowych po zabiegu (30 min, 2 godz., 6 godz., 12 godz., 24 godz., 48 godz.). Skala ta zawiera 11 stopni nasilenia bólu. Pacjent jest proszony o opisanie, jak silny jest ból, wskazując odpowiednią liczbę, gdzie 0 oznacza „brak bólu”, a 10 oznacza „najgorszy ból, jaki mogę sobie wyobrazić”.
W badaniu przeprowadzonym na ŚUM nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy w nasileniu bólu ani konieczności stosowania leków przeciwbólowych między pacjentami z grupy badanej a grupą kontrolną. Jednak nasilenie bólu miało tendencję do zmniejszania się w ciągu pierwszych 12 godzin po zabiegu u pacjentów, którzy otrzymywali gabapentynę.
Badanie wykazało wyższe średnie natężenie bólu w grupie kontrolnej w ciągu pierwszej doby po zabiegu, które następnie zmniejszyło się. Może to mieć związek z okresem działania gabapentyny, który wynosi 8-12 godzin.
Badanie wykazało, że jednorazowa aplikacja gabapentyny przed zabiegiem nie zmniejsza bólu ani konieczności stosowania leków przeciwbólowych u pacjentów poddawanych ekstrakcji dolnych trzecich zębów trzonowych, podsumowują śląscy badacze.
Praca ukazała się w Journal of Dentistry and Oral Health.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Niegojąca się rana dziąsła pod wpływem leku. Niemożliwe wszczepienie implantu
techDENT» Rozedma śródpiersia po usunięciu zęba. Pacjentka z dusznościami trafiła do szpitala
techDENT» Leczenie stomatologiczne na NFZ, najprościej usunąć ząb. Tak jest nie tylko w Polsce
newsDENT» Bezpłatne usunięcie ósemek - oferta dla studentów
lifeDENT
-
Od dzisiaj ułatwienia w zakupie leków. Ważne zmiany
lexDENT -
Ma je co czwarty Polak. Sprawdziliśmy, ile kosztują protezy zębowe na NFZ i prywatnie
newsDENT -
Trzy średnie krajowe dla lekarza specjalisty. Nowy szef NRL mówi, co uzdrowi system
newsDENT -
Pogotowie stomatologiczne nie będzie działać. Są pieniądze, nie ma jak ich wydać
newsDENT -
Kursy dla lekarzy z prawa i psychologii. Kompetencje przydatne w pracy
eduDENT -
Zaostrzenie odpowiedzialności karnej lekarzy. Chirurdzy odejdą od stołów operacyjnych
lexDENT -
Konkurs na realizatora programu profilaktyki stomatologicznej. Wartość umowy 60 tys. zł
bizDENT -
Jaką wodą nie gasić pragnienia. Grożą poważne kłopoty
techDENT
-
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł
bizDENT -
Studia stomatologiczne. Nawet 50 kandydatów na jedno miejsce. Na dniach rusza rekrutacja
eduDENT -
Będzie nowy zawód medyczny. Nabór na specjalizację do 31 maja
newsDENT -
Czarny włochaty język po terapii antybiotykiem. Na te leki trzeba uważać
techDENT -
Lekarka wygrała w sądzie z ZUS. Sprawa dotyczyła wypłaty dodatkowych pieniędzy
lexDENT -
Higienistka dentystyczna zarobi nawet 33 tys. zł miesięcznie. Gdzie tyle płacą?
bizDENT -
Dodatkowa opłata u dentysty na NFZ bezprawna. RPP zajął stanowisko
lexDENT -
Studenci medycyny będą mieli więcej praktyk. Zapowiedź Ministerstwa Zdrowia
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Marki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Iłowo-osada, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
MIKROCHIRURGICZNA RESEKCJA...
Gdańsk, pomorskie -
Konferencja dla lekarzy i techników...
Jachranka , mazowieckie -
Praktyczne aspekty implantacji -...
Warszawa, mazowieckie -
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie