PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Naukowcy ocenili skuteczność dogoterapii w gabinecie stomatologicznym

Autor: nieck • Źródło: en
16-05-2019, 11:18
Naukowcy ocenili skuteczność dogoterapii w gabinecie stomatologicznym Potwierdzone naukowo - pies, ale tylko ten specjalnie szkolony, jest panaceum na dentofobię (fot. pixabay)
Obserwacje 79 stomatologów przy pracy podczas przyjmowania 199 pacjentów potwierdziły, że obecność specjalnie tresowanych psów pomaga przełamać lęk przed dentystą, większość bo aż 80 proc. pacjentów pozytywnie oceniała to doświadczenie.

Poza sondażem, w którym  63 proc. młodych pacjentów chciało by pies był przy nich podczas, gdy przechodzą zabieg stomatologiczny, zaś 80 proc. "było otwartych" na takie doświadczenie, sprawdzano relację do jakiej dochodziło między leczoną osobą a psem szkolonym do dogoterapii.

Eksperyment objął 18 dzieci w wieku od 8 do 12 lat, które miały przejść leczenie ubytku próchnicowego.

Naukowcy z Case Western Reserve University (CWRU) School of Dental Medicine pobierali do analizy próbki śliny od pacjetnta zanim pies został wprowadzony do gabinetu i podczas obecności zwierzaka. Mierzono w ślinie poziom kortyzolu oraz alfa-amylazy (obie substancje są wskaźnikami stresu) a także oksytocyny, jako wskaźnika naturalnej relaksacji.

- Pomiar zmian w stężeniu oksytocyny pomaga zrozumieć i potwierdza fizjologiczne korzyści relacji człowiek - zwierzę, komentowała przebieg eksperymentu dr Anna Vincent, instruktor i pracownik  Mandel School Of Applied Social Sciences. W ostatnich latach powszechnie przyjęto do wiadomści, że posiadanie zwierząt i zwierzęta wykorzystywane w terapii mają różnego typu biologicznze i psychologiczne pozytywne efekty dla ludzi. Przeprowadzone badanie "zmierzyło" te reakcje, potwierdzając dotychczasowe prace opierające się na samych obserwacjach.

Dr Vincent podkerślała, że istotne znaczenie ma to jakiego rodzaju pies jest obecny w gabinecie stomatologicznym, bo ważne by rozróżniać psy szkolone do terapii od psów przewodników czy zwierząt mających tylko emocjonalnie wspierać pacjenta. Rolą psiego terapeuty jest reakcja i odpowiedź na zachowania człowieka i to co dzieje się w otoczeniu. Na przykład, w ramach techniki relaksacyjnej mali pacjenci byli zachęcali by delikatnie głaskali głaskali lub mówili do psa. Natomiast pies pomocnik jest uczony pomagania osobom z niepełnosprawnościami. 

Dr Vincent podkreśla, że największą korzyścią jaka płynie z przeprowadzonego badania jest analiza próbek śliny jako nieinwazyjna i wartościowa metoda pomiaru stresu i lęku w badaniach socjologicznych i psychologicznych.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dziecko w gabinecie   dentofobia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH