Naukowcy: nie jesteśmy pewni czy dzieci nie przenoszą koronawirusa

Rola dzieci jako źródła zakażenia SARS-CoV-2 jest kluczową kwestią niemal od pierwszych dni pandemii. Obecnie, gdy wiele krajów przyzwala na wznowienie zajęć w szkołach po tygodniach izolacji, naukowcy starają się ten problem, jak najszybciej wyjaśnić.
Dzieci prawie wcale nie chorują na COVID-19?
Z danych cytowanych przez czasopismo "Nature" dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż. stanowią niewielką część wśród zdiagnozowanych przypadków COVID-19 - niecałe 2 proc. w Chinach, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak świat nauki ma podzielone opinie na temat tego, czy dzieci są mniej podatne na zakażenie koronawirusem niż osoby dorosłe. Część naukowców twierdzi, że przybywa dowodów, że dzieci rzeczywiście mają mniejsze ryzyko zachorowania, a także nie biorą udziału transmisji patogena. Co sprzyja podjęciu decyzji o otwieraniu szkół, stwierdził pediatra zakaźnik Alasdair Munro, z University Hospital Southampton, w Wielkiej Brytanii.
Ich oponenci twierdzą natomiast, że to niebezpieczny pośpiech, gdyż mniejsza liczba przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wśród dzieci wynika jedynie z faktu, że nie były w tak znacznym stopniu wyeksponowane na wirusa jak dorośli, szczególnie że szkoły szybko zostały zamknięte po ogłoszeniu epidemii. Ponadto dzieci rzadko poddawane są testom, gdyż objawy COVID-19 są u nich bardzo łagodne, lub nie ma ich wcale, ostrzegają naukowcy.
- Nie widzę żadnych biologicznych lub epidemiologicznych powodów, by wierzyć że dzieci nie zarażają się tak intensywnie jak dorośli, kontrargumentuje dr Gary Wong, z Chinese University w Hongkongu. Tak długo, jak długo wirus krąży w populacji osób dorosłych, jest wysoce prawdopodobne, że otwieranie szkół nasili zakażenia, gdyż wirusy atakujące układ oddechowy są obecne w szkołach i przedszkolach. Zatem bardzo dobre systemy nadzoru oraz testów powinny być przygotowane zanim dzieci wrócą do klas, ostrzega Wong.
Jeśli sprawdzą się jego przewidywania, transmisja i zakażenia koronawirusem szybko nasilą się w ciągu kilku tygodni po wznowieniu lekcji w szkołach, w tych krajach, które na ten krok się zdecydują.
Dzieci są mniej podatne na zakażenie SARS-2?
Trwają badania mające wyjaśnić podatność dzieci na zakażenia. W pracy opublikowanej jeszcze w kwietniu na łamach Lancet Infectious Diseases przebadano rodziny, w których wystąpiły potwierdzone przypadki COVID-19 w Shenzhen w Chinach. Okazało się, że dzieci poniżej 10 r.ż. są równie narażone na zakażenie wirusem jak dorośli, ale rzadziej mają ostre objawy choroby. A to pozwala podejrzewać, że dzieci nie mające objawów mogą być źródłem zakażeń SARS-CoV-2.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Dentysta został aresztowany, bo … leczył pacjentów
newsDENT -
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
Ograniczanie teleporad
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT -
Dziecko u dentysty – policja u drzwi gabinetu
lifeDENT -
Jak postępować z pacjentem obciążonym kardiologicznie
eduDENT -
Ustny PES niebezpieczny dla niezaszczepionych
eduDENT -
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie