PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy na tropie procesu regeneracji zębów

Autor: nieck • Źródło: en
24-09-2020, 08:29
Naukowcy na tropie procesu regeneracji zębów Badania genetyczne warunkują postęp w stomatologii regeneracyjnej (fot. pixabay)
Nowe odkrycia z zakresu budowy tkanki i rozwoju zębów mogą zaawansować rozwój regeneracyjnej stomatologii a także rozwój terapii nadwrażliwości zębów. To efekty pracy międzynarodowego zespołu z Karolinska Institutet, Medical University of Vienna oraz Harvard University.

Rozwój zęba to złożony proces, w którym tkanka miękka, łączna, nerwy oraz naczynia krwionośne integrują się w trzech różnych typach twardej tkanki i zmieniają w funkcjonalną część ciała. Jako przykład i model tego procesu naukowcy przywołują najczęściej mysie siekacze, które rosną i odnawiają się przez całe życie gryzonia. 

Pomimo że zęby myszy często są przedmiotem badań, wiele podstawowych pytań o różnego typu komórki zęba, komórki macierzyste i ich różnicowanie pozostaje bez odpowiedzi.

Wykorzystując metodę sekwencjonowania jednokomórkowego RNA naukowcom udało się zidentyfikować i scharakteryzować wszystkie populacje komórek w zębach myszy, a także w zębach dzieci i zębach dorosłych osób.

Badacze odszyfrowali ścieżki różnicowania odontoblatów, które dają początek zębinie i ameloblastów, z których powstaje szkliwo. Przy okazji odkryli nowe typy komórek, które mogą odgrywać rolę w powstawaniu nadwrażliwości zębów.

Część ich wyników może wyjaśniać niektóre zawiłe aspekty układu odpornościowego zębów, a także rzucają nowe światło na proces formowania się szkliwa, podkreślają naukowcy. 

To podstawy stomatologii przyszłości, szczególnie szybko rozwijającej się stomatologii regeneracyjnej, która próbuje wykorzystywać biologiczną terapię do zastępowania zniszczonych lub brakujących tkanek.

Więcej: Nature Communications

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH