PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy dowodzą, że probiotyki są dobre na nieświeży oddech

Autor: nieck • Źródło: BMJ Open/infoDENT24.pl
09-01-2023, 15:32
Naukowcy dowodzą, że probiotyki są dobre na nieświeży oddech Probiotyczne bakterie z jogurtu pomagają na halitozę Fot. Shutterstock
Probiotyki zawarte w przefermentowanych produktach spożywczych, na przykład jogurcie, pomagają na halitozę, informuje BMJ Open. Konkretnie za to dobroczynne działanie odpowiada co najmniej cztery gatunki bakterii, jak wynika z badania naukowego. Niestety efekt ten nie trwa długo.
  • Pacjenci cierpiący na przykry zapach z ust muszą często przechodzić higienizację jamy ustnej, zalecane są im płukanki do ust i poprawa higieny jamy ustnej
  • Z badań naukowych wynika, że spożywanie przefermentowanych produktów może być uzupełniającą metodą walki halitozą
  • Jak informuje BMJ Open, przyjmowanie suplementów diety zawierających probiotyki dawało wyraźne efekty, które niestety trwały nie dłużej niż miesiąc

Przykry zapach z ust. Mniejszy problem po jogurcie

Produkty typu jogurt, czy chleb na zakwasie, zawierające bakterie probiotyczne które zwykle występują w sfermentowanej żywności, powinny być zalecane pacjentom mającym problem z halitozą, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust. Do takich wniosków prowadzi badanie opublikowane przez BMJ Open.

Lotne związki siarki są główną przyczyną uporczywie utrzymującego się nieświeżego oddechu. Substancje te są wytwarzane przez bakterie jamy ustnej, a proces nasila zła higiena dziąseł i zębów.

Pacjentom mającym ten problem zaleca się płukanki do ust, gumy do żucia, profesjonalną higienizację zębów i skrobanie języka. Jednak istnieje coraz więcej dowodów naukowych, że bakterie probiotyczne mogą stanowić prostszą alternatywę w terapii tej nieprzyjemnej przypadłości.

Bakteryjne suplementy diety. Dobre na halitozę

Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius, Weissella cibaria, przyjmowane w formie suplementów mogą pomóc odświeżyć oddech, jak wynika z pracy przeprowadzonej na Sichuan University w Chinach.

Aby  dowiedzieć się, jak długo mogą trwać efekty "probiotycznej" terapii, naukowcy przeanalizowali bazy danych w poszukiwaniu odpowiednich randomizowanych badań klinicznych opublikowanych do lutego 2021 r.

W sumie do swojego badania zakwalifikowali siedem prac, które objęły łącznie 278 osób. Liczba uczestników (w wieku od 19 do 70 lat) w każdym badaniu była niewielka, okres monitorowania trwał od 2 do 12 tygodni.

Nasilenie nieświeżego oddechu określano na podstawie poziomów lotnych związków siarki wykrytych w jamie ustnej. Ocena nalotu na języku oraz wskaźnik płytki nazębnej zostały również uwzględnione w analizie, ponieważ nieczyszczony język i złogi kamienia nazębnego są często uważane za główne przyczyny nieświeżego oddechu.

Skuteczność probiotyków. Niestety krótkotrwała

Okazało się, że ilość związków siarki w jamie ustnej znacznie spadła u osób, którym podawano probiotyki w porównaniu z grupami, które ich nie otrzymywały. Tyle że obserwowane efekty były stosunkowo krótkotrwałe – do 4 tygodni, po upływie tego czasu nie było już zauważalnej różnicy w poziomie nieprzyjemnie pachnących związków w wydychanym powietrzu.

Jak podkreślają autorzy pracy, nie odnotowano znaczących różnic w ilości nalotu na język lub wskaźniku płytki nazębnej między grupami osób, które otrzymywały probiotyki, i tymi, którym ich nie podano.

Najprawdopodobniej probiotyki mogą hamować rozkład aminokwasów i białek przez bakterie beztlenowe w jamie ustnej, ograniczając w ten sposób wytwarzanie nieprzyjemnie pachnących produktów ubocznych tego procesu.

- Potrzebna jest kontynuacja badań klinicznych, aby zweryfikować wyniki i dostarczyć dowody na skuteczność probiotyków w leczeniu halitozy, podsumowują swoje wyniki badacze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   halitoza   probiotyki   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH