PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: COVID-19 a choroby jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
06-05-2021, 11:01
Naukowcy: COVID-19 a choroby jamy ustnej COVID-19 a choroby jamy ustnej (fot. unsplash)
Jama ustna pełna jest receptorów ACE2, które mają silne powinowactwo do wirusa SARS-CoV-2 – zauważa dr n. med. Artur Błaszczyszyn z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
  • Koronawirusy wykazują tropizm do komórek nabłonkowych wyścielających drogi oddechowe oraz układ pokarmowy.
  • Objawy w jamie ustnej występują w przypadku 25,65 proc. infekcji.
  • Najczęstszymi lokalizacjami zmian w COVID-19 są podniebienie i język, oraz dziąsła i usta.

Dr n. med. Artur Błaszczyszyn zaprezentował na portalu PTS przegląd doniesień naukowych na temat SARS-CoV-2 m.in. w oparciu o:
„The impact of coronavirus infectious disease 19 (COVID‐19) on oral health” (Arkadiusz Dziedzic, Robert Wojtyczka);
Oral manifestations of COVID-19: Brief review (Anna Maria Paradowska-Stolarz).

Wirus SARS-CoV-2 został po raz pierwszy wyizolowany u trzech osób z zapaleniem płuc w grudniu 2019 r. w Chinach. SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, którego genom stanowi jednoniciowe RNA o dodatniej polarności złożone z 29 903 nukleotydów, co czyni go jednym z największych wirusów RNA. Cechą charakterystyczną jest „korona” wirusa, zbudowana z wystającej na powierzchni wirusa glikoproteiny S. Glikoproteina S tworząca „wypustki/kolce” wirusa, warunkuje rozpoznanie receptorów na powierzchni komórki gospodarza i wnikanie wirusa do jej wnętrza.

Wszystkie cechy nowego wirusa SARS-CoV-2 występują w spokrewnionych koronawirusach w przyrodzie. Uważa się, że ma pochodzenie odzwierzęce. Większość przypadków choroby ma łagodny przebieg, jednak czasami rozwijające się zakażenie wirusem może prowadzić do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy, wstrząsu septycznego oraz do śmierci. U niektórych pacjentów występują wyłącznie objawy żołądkowo-jelitowe co może wynikać z zakażenia drogą pokarmową (np. przez zanieczyszczenie fekaliami).

Najczęstszy okres wylęgania wirusa wynosi do 14 dni, a jego mediana wynosi 5–6 dni. Choroba COVID-19 jest powodowana przez wirus SARS-CoV-2, który jest spokrewniony z wirusem SARS.

Drogi transmisji koronawirusa

Wirus zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową przenosząc się z jednej osoby na drugą poprzez kropelki oddechowe wydzielane podczas np. kaszlu i kichania, lecz może rozprzestrzeniać się również poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy.

Koronawirusy wykazują tropizm do komórek nabłonkowych wyścielających drogi oddechowe oraz układ pokarmowy. Receptorami do których wiążą się cząstki wirusa SARS-CoV-2 jest białko ACE2 (konwertaza angiotensyny II) i transbłonowa proteaza serynowa 2 (TMPRSS2). Tropizm wirusa do  błony śluzowej przewodu pokarmowego został potwierdzony przez biopsję.

SŁOWA KLUCZOWE
PTS   choroby jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH