PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: bakteria związana z paradontozą utrudnia zajście w ciążę

Autor: nieck • Źródło: en
16-06-2017, 08:39
Naukowcy: bakteria związana z paradontozą utrudnia zajście w ciążę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To pierwsze badanie, które dowodzi wpływu Porphyromonas gingivalis na problemy z płodnością. Z innych badań wiadomo, że kobiety z paradontozą muszą starać się o dziecko średnio o dwa miesiące dłużej niż te, które nie mają takich problemów zdrowotnych.

W badaniu wzięło udział 256 zdrowych kobiet, w wieku od 19 do 42 lat, które przerwały antykoncepcję, by zajść w ciążę. Przeszły kliniczne badania stomatologiczne i ginekologiczne. Następnie wezwano je po roku, by sprawdzić na ile ich plany powiększenia rodziny powiodły się. Okazało się, że Porphyromonas gingivalis, bakteria powiązana z paradontozą, była znacznie częściej obecna w ślinie kobiet, które w ciągu 12 miesięcy nie zaszły w ciążę niż u tych, którym się to udało. Analiza statystyczna dowiodła, że wynik ten był niezależny od innych czynników mających wpływ na płodność: wieku, palenia tytoniu, statusu społecznego, infekcji dróg rodnych, przebytych ciąż oraz paradontozy.

Kobiety, w których ślinie występowała P. gingivalis, a także stwierdzono u nich  wyższy poziom swoistych przeciwciał dla tych bakterii, miały również  trzykrotnie większe ryzyko kłopotów z płodnością niż inne kobiety. To ryzyko rosło do niemal czterokrotnie większego poziomu, jeżeli P. gingivalis towarzyszyły kliniczne objawy paradontozy.

- Nasze badanie nie odpowiada na pytanie o prawdopodobne przyczyny problemów z zajściem w ciążę, ale dowodzi, że bakterie z jamy ustnej oddziałują na cały organizm nawet w niedużych ilościach, zanim kliniczne objawy choroby dziąseł stają się widoczne – komentowała wyniki dr Susanna Paju z University of Helsinki.

Praca ukazała się w Journal of Oral Microbiology.

Więcej: sciencedaily.com

Czytaj także: Choroby przyzębia mogą opóźniać zajście w ciążę

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH