Naukowcy: autotransplantacja „ósemek” u dorosłych pacjentów to skuteczne leczenie

Celem badań zespołu naukowego z Chin z Peking University School i Hospital of Stomatology było porównanie długofalowych wyników leczenia wymagającego autotransplantacji zęba trzonowego trzeciego z wykształconymi korzeniami w dwóch sytuacjach. Gdy zębodół został utworzony chirurgicznie przez dentystę i gdy powstał w wyniku niedawnej ekstrakcji.
Co prawda autotransplantacja zębów mądrości staje się coraz powszechniejszym zabiegiem przy braku zęba tylnego (zalety takiej metody leczenia to poprawa estetyki, integralności łuku zębowego, żucia pokarmu i wymowy) jednak miazga przeszczepionego zęba nie regeneruje się i zwykle wymaga on leczenia endodontycznego.
Dlatego chciano porównać długofalowe wyniki leczenia, które polegało na autotransplantacji zęba trzonowego trzeciego z całkowicie wykształconymi korzeniami do chirurgicznie utworzonego zębodołu lub do zębodołu powstałego po świeżej ekstrakcji. W zależności od tego kiedy ząb został utracony stosuje się różne techniki autotransplantacji. Zwykle "ósemki" umieszczane są w zębodole powstałym wskutek świeżej ekstrakcji. U pacjentów, którzy mają wrodzony brak niektórych zębów albo wcześnie je utracili np. wskutek urazu, zębodół jest chirurgicznie tworzony przez dentystę.
Badano efekty leczenia w przypadku 65 zębów trzonowych trzecich z w pełni wykształconymi korzeniami, które były przedmiotem zabiegu autotransplantacji u 60 pacjentów (średnia wieku 33 lata). Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – kontrolną i z opóźnioną autotransplantacją. Do grupy kontrolnej kwalifikowano pacjentów, którzy mieli zęby mądrości przeszczepiane do świeżego zębodołu. Natomiast wśród tych z grupy o opóźnionej transplantacji wydzielono jeszcze dodatkowe kategorie: pacjentów którzy mieli chirurgicznie utworzony zębodół ze sterowaną regeneracją kości i pacjentów bez sterowanej regeneracji kości. Wszystkie osoby przechodziły coroczne badanie kontrolne oraz miały robione zdjęcia rentgenowskie przez co najmniej 10 lat po przeszczepie.
Przeżywalność transplantów kształtowała się następująco:
- 93,1 proc. w grupie kontrolnej,
- 95.2 proc. przy sterowanej regeneracji kości,
- 80 proc. bez sterowanej regeneracji kości.
Autorzy badania stwierdzili, że wiek pacjentów nie wpływał na kliniczne wyniki leczenia, pomiędzy badanymi grupami nie zauważyli istotnych różnic w resorpcji korzeni czy ankylozy.
Resorpcja korzeni wystąpiła u 14, 3 proc. pacjentów, wobec których zastosowano sterowaną regenerację kości, u 6,7 proc. bez sterowanej regeneracji kości i u 10,3 proc. pacjentów w grupie kontrolnej.
Choć badanie było prowadzone na względnie małej grupie pacjentów, to z pewnością dowodzi, że autotransplantacja zęba trzonowego trzeciego może być bardzo skuteczną metodą leczenia, jeśli zostanie zastosowana w krótkim czasie po usunięciu zniszczonego zęba.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »
-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie