PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: aspiryna pomocna w COVID-19

Autor: miro • Źródło: PAP/ms
19-03-2021, 08:48
Naukowcy: aspiryna pomocna w COVID-19 Aspiryna pomocna w COVID-19
- Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem Covid-19 oraz mniejszym ryzykiem zgonu - przypomina prof. Jonathan Chow z George Washington University.

Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u osób zakażonych SARS-CoV2 - informują naukowcy.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i Covid-19, wiedzieliśmy, że aspiryna stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca może być ważna dla pacjentów z Covid-19 - mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma "Anesthesia & Analgesia".

Badanie objęło ponad 400 pacjentów, leczonych w różnych szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych. Po uwzględnieniu czynników demograficznych i chorób towarzyszących okazało się, że aspiryna aż o 44 proc. zmniejszała ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43 proc. - konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz o 47 proc. - ryzyko zgonu w szpitalu.

Naukowcy nie zauważyli wyraźnych różnic, jeśli chodzi o zagrożenie krwotokami czy zakrzepami.

Wstępne wyniki naukowcy opublikowali już jesienią 2020 roku i jak donoszą, od tej pory także inne badania wskazały na to, że aspiryna do pewnego stopnia chroni przed ciężkim przebiegiem Covid-19, a także przed samą infekcją.

Kolejne projekty badawcze - zdaniem ekspertów - będą mogły pokazać, czy istnieje związek między stosowaniem aspiryny i uszkodzeniem płuc.

- Aspiryna jest niedroga, łatwo dostępna i miliony ludzi już ją stosuje do leczenia swoich przypadłości. Odkrycie opisanej korelacji ma ogromne znaczenie dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niektórych najgroźniejszych skutków Covid-19 - podkreśla prof. Chow.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH