PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nastają implanty zębowe imitujące skrzydła owadów?

Autor: nieck • Źródło: smn
11-08-2020, 09:08
Nastają implanty zębowe imitujące skrzydła owadów? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Na pomyśle świetnie sprawdzającym się w przyrodzie wzorują się naukowcy pracujący nad implantami zębowymi, do których nie będą mogły przytwierdzać się bakterie.

Firma  Anisop oraz University of South Australia planują wykorzystać rozwiązanie z dziedziny nanoinżynierii do walki z infekcjami po leczeniu implantologicznym.

Implanty zębowe będą wykorzystywać wyniki badań, które próbują wyjaśnić w jaki sposób rośliny i zwierzęta uzyskują ochronę przed infekcjami dzięki niezwykłej budowie powierzchni w skali nano.

- To rodzaj nanotechnologii, który otwiera ważne nowe sposoby profilaktyki infekcji zanim zaczną one stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, mówi dr Krasi Vasilev, z University of South Australia.

Walka bez antybiotyków

Wychodzą z tego punktu widzenia bezcenne byłoby móc naśladować strukturę, którą odkryto na skrzydłach owadów. Składa się ona z miliardów mikroskopijnych wyrostków, które utrudniają bakteriom jej skolonizowanie.

- Ta struktura mechanicznie zabija szerokie spektrum bakterii, które powodują infekcje po leczeniu implantologicznym i mogą w efekcie skutkować koniecznością usuwania wszczepu, mówi dr  Vasilev.

Tego typu rozwiązanie nie tylko pozwoli uniknąć generowanie antykooporności, ale też pozwoli pacjentom zaoszczędzić miliony (w skali globalnej), jeśli nie będą musieli powtarzać wszczepiania implantów.

Nowatorskie rozwiązanie uzyskało pantent na terenie Australii i Unii Europejskiej, teraz wchodzi w etap badań sprawdzających czy jest bezpieczne dla ludzi.

Więcej: DrBicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH