Tym bardziej pacjent nie może się domyślić, że z chronicznym bólem głowy, bólem kręgosłupa, zaburzeniami snu, czy zespołem jelita drażliwego - zamiast do neurologa, ortopedy, czy gastrologa należy się wybrać do… stomatologa. Są to bowiem objawy zaburzonego działania stawu skroniowo -  żuchwowego i jego leczenie leży w gestii dentysty.

Problem z roku na rok przybiera na sile, a dysfunkcje narządu żucia traktowane są już jak choroba społeczna. Przyczyn wadliwego działania stawu skroniowo - żuchwowego może być wiele. Do najczęstszych należy stres, który powoduje zgrzytanie i zaciskanie zębów, ale  przyczynami mogą być także wady zgryzu, urazy mechaniczne, niekompletne uzębienie, a nawet nieprawidłowa postawa ciała.

– Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego obejmuje szereg problemów klinicznych, u podstawy których leżą zaburzenia mięśni żwaczy i struktur kostnych tworzących ten staw oraz otaczających go tkanek – mówi dla Dziennika.pl. Anna Maria Kowalska-Baron, stomatolog Dr Baron Centrum Stomatologia Estetyczna z Opola. – Każde zaburzenie równowagi pomiędzy zębami, mięśniami a stawami może wywoływać powstawanie impulsów nerwowych, które mogą przeradzać się po pewnym czasie w dolegliwości bólowe towarzyszące schorzeniom tych stawów – dodaje ekspertka opolskiej kliniki.

Wielu pacjentów szuka pomocy u złych specjalistów. Wynika to z często mylących objawów. Jak powiedziała Dziennikowi.pl Anna Maria Kowalska-Baron, należą do nich m.in.: bóle głowy, charakterystyczne „trzaski” podczas otwierania i zamykania ust, bóle uszu i oczodołów, drętwienie twarzy, bóle szyi, stawów barkowych i biodrowych, bóle kończyn. Bywa również, że pacjent ma – z pozoru nie związane z dziedziną stomatologii – zaburzenia motoryki ciała, problemy gastryczne, zaburzenia snu, duszności.

Dzieje się tak, ponieważ dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego silnie oddziałuje na cały organizm. Tak złożone symptomy powodują, że pacjent może przez długi czas szukać źródła problemu, odwiedzając neurologów, laryngologów, ortopedów, czy okulistów.

Więcej: dziennik.pl