
- Ablacja mikrofalowa jest wykorzystywana obecnie w chirurgii onkologicznej. Pojawiły się możliwości zastosowania tej metody w stomatologii
- Metodą termoablacji mikrofalowej można szybko i bezkrwawo dezaktywować zawiązki zębów
- Doświadczenie na świniach dowodzi, że jest to bezpieczna metoda, nie powodująca skutków ubocznych typowych dla ekstrakcji zębów w wyniku tradycyjnej procedury
Zabiegi ekstrakcji ósemek do lamusa?
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ekstrakcję zawiązków zębów mądrości wykorzystując metodę termoablacji mikrofalowej. W ten sposób, w ciągu kilku minut zaledwie, usunięto zęby...świni.
Termoablacja mikrofalowa to dość nowa technika zabiegowa, coraz częściej stosowana w leczeniu guzów nowotworowych różnych narządów. Wykorzystywane są fale elektromagnetyczne (do 300 GHz), odpowiednio do wykonywanego zabiegu lekarz dobiera właściwy czas i moc ablacji. Emitowane mikrofale generują ciepło, prowadzące do zniszczenia tkanek w określonym obszarze.
Eksperymentalna procedura została opisana w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Czytaj więcej
Fałszywy ząb. 12-latka w szpitalu. Jaki koniec?Podgrzać zawiązki ósemek. Nowoczesne usuwanie zębów
- Procedura ablacji zawiązków trzecich zębów trzonowych spowodowała termokoagulację całej objętości docelowych tkanek zawiązków tych zębów, bez widocznego uszkodzenia struktur poza kryptą kostną ( od red. krypta kostna -miejsce w którym rozwija się zawiązek zęba), napisał autor badania, dr Leigh Colby, prowadzący prywatną praktykę dentystyczną oraz prezes firmy badawczo-rozwojowej w zakresie zdrowia jamy ustnej - TriAgenics.
Ta minimalnie inwazyjna procedura może ograniczyć ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym i poprawić długoterminowe wyniki kliniczne w porównaniu z obecnie stosowanymi metodami ekstrakcji trzecich zębów trzonowych.
W badaniu na modelu zwierzęcym wykorzystano 20-tygodniowe świnie, ponieważ mają one zawiązki zębów podobnej wielkości jak ludzie. W zabiegu zastosowano moc wyjściową mikrofal o częstotliwości 8 GHz przez 120 sekund.
Tomografia komputerowa wykonana po zabiegu wykazała, że zawiązki zębów zostały całkowicie zniszczone. Jak podkreśla autor badania, nie uległ zniszczeniu ani rozwijający się zawiązek drugiego zęba trzonowego (zlokalizowany o mniej niż 1 mm od usuwanego zawiązka) ani nerw zębodołowy, który przebiega 2-3 mm poniżej strefy ablacji, napisał dr Colby.

Czytaj więcej
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznieŁagodna i szybka metoda. Testy na ludziach jeszcze w 2022 r.
- Wykorzystanie termoablacji mikrofalowej w chirurgii stomatologicznej może stanowić cenną alternatywę dla tradycyjnego zabiegu ekstrakcji w wielu przypadkach, podsumowuje autor badania.
Procedura ta ma zostać przetestowana w badaniach klinicznych na ludziach jeszcze w tym roku. Ma ona duży potencjał, gdyż jest o wiele mniej inwazyjna niż ekstrakcja zębów.

Czytaj więcej
Tego twój dentysta nie znosi. Czego nie robić u dentysty
Komentarze