PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naprawiająca szkliwo tabletka prawie gotowa

Autor: nieck • Źródło: en
31-08-2021, 13:18
Naprawiająca szkliwo tabletka prawie gotowa Naukowcy opracowują nowy środek do walki z próchnicą, który też usuwa przebarwienia (fot. Shutterstock)
Trwają zaawansowane prace nad preparatem w formie tabletki, która ma wybielać szkliwo i je odbudowywać.
  • Pastylka do ssania zawiera genetycznie zmodyfikowany peptyd wraz z jonami fosforu i wapnia, które budują  szkliwo.
  • Nowy preparat nie tylko naprawia zniszczone szkliwo, ale też nie daje  skutków ubocznych, jakie mają obecne na rynku  środki wybielające zęby.
  • Do zregenerowania, zmienionych przez próchnicę miejsc na powierzchni szkliwa, wystarczą dwie pastylki dziennie.
  • Środek może być stosowany razem z pastami do zębów zawierającymi fluor.

Zespół naukowców z University of Washington przygotowuje fazę  badań klinicznych pastylki do ssania zawierającej genetycznie zmodyfikowany peptyd oraz jony fosforu i wapnia. Peptyd jest pochodną amelogeniny - białka, które bierze udział w tworzeniu szkliwa chroniącego koronę  oraz wchodzącego w skład cementu zębów. 

Podczas ssania takiej pastylki na powierzchni zębów odkłada się  mikroskopijna (grubości kilku  mikrometrów) warstwa nowego szkliwa. Peptyd wiąże się z uszkodzonym szkliwem i je naprawia, a jednocześnie nie wpływa na tkanki miękkie jamy ustnej. Nowa warstwa integruje się również z głębiej położoną zębiną.

By utrzymać w dobrym stanie szkliwo wystarczy jedna pastylka dziennie, dwie naprawią uszkodzenia, obiecują badacze. Co więcej, lek o smaku mięty będzie przeznaczony dla dorosłych i dzieci.

Szkliwo mocniejsze i bielsze

 Szkliwo powstające z udziałem preparatu ma bielszy odcień niż naturalne, a nawet daje silniejszy efekt wybielania niż ten, który można uzyskać stosując paski czy żele do wybielania. Jednak sam mechanizm rozjaśniania jest inny. Obecnie dostępne środki wykorzystują nadtlenek wodoru, a ten w niektórych przypadkach po długim okresie stosowania może prowadzić do nadwrażliwości zębów. Działanie nowego preparatu natomiast jest wyłącznie ochronne i wzmacniające.  

- Fluor, wchodzący w skład past do zębów,  co prawda także wzmacnia szkliwo, ale nie odbudowuje go aktywnie. Ponadto rozcieńcza się i  stosunkowo szybko jest wypłukiwany, a jego ogólna skuteczność zależy w dużej mierze od starannej higieny jamy ustnej. Nasza pastylka może być  używana w połączeniu z pastami zawierającymi fluor, powiedział dr Sami Dogan ze School of Dentistry’s Department of Restorative Dentistry. 

Pastylka dobra na nadwrażliwość zębów

- Badanie kliniczne ma sprawdzić skuteczność naszego preparatu w profilaktyce zmian próchnicowych, ale też porównać działanie wybielające z istniejącymi środkami do likwidowania przebarwień szkliwa, mówi prof. Mehmet Sarikaya, który kieruje pracami.

Na obecnym etapie pastylka przeszła testy na usuniętych zębach ludzkich i świńskich oraz zębach szczurów, oraz na żywych szczurach.

Zespół planuje również opracowanie  produktów do użytku w gabinetach dentystycznych, a także  pasty do zębów dostępnej bez recepty.  Wśród badanych przez nich nowych produktów jest także żel zawierający zmodyfikowany peptyd, który ma służyć do leczenia nadwrażliwości zębów. Większość dostępnych obecnie na rynku preparatów zawiera azotan potasu, który zmniejsza przewodnictwo nerwów w obrębie zęba, ale przynosi tylko chwilową ulgę. Natomiast nowy peptyd  trwale rozwiązuje problem, wzmacniając szkliwo, obiecują naukowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wybielanie zębów   pacjent   szkliwo   remineralizacja   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH