PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Napoje spożywane przez dzieci. Naukowcy oceniają erozję zębów mlecznych

Autor: nieck • Źródło: Pediatr. Dent. J./infoDENT24.pl
30-09-2022, 16:30
Napoje spożywane przez dzieci. Naukowcy oceniają erozję zębów mlecznych Szczególnie napoje gazowane i soki owocowe niszczą szkliwo zębów mlecznych Fot. AdobeStock
Erozja zębów, czyli nieodwracalna utrata twardych tkanek zęba jest powszechnym problemem. Badania epidemiologiczne wykazały, że częstość występowania erozji zębów znacznie się różni w różnych grupach wiekowych. Badanie wpływu różnych napojów na erozję zębów mlecznych, opisuje Pediatric Dental Journal.
  • Zwiększone spożycie gazowanych napojów bezalkoholowych i soków owocowych przez dzieci drastycznie wzrosło podczas pandemii COVID 
  • To niebezpieczna dla zębów zmiana w diecie, gdyż płyny te mają silne właściwości erozyjne
  • Szkliwo zębów mlecznych jest słabsze niż to, które pokrywa zęby stałe, dlatego zmiany erozyjne pod wpływem napojów o kwaśnym odczynie następują szybko

Słodkie napoje gazowane. Groźne dla zdrowia zębów

Erozja zębów to poważny problem dotykający większość dzieci i dorosłych na całym świecie. Definiuje się ją jako nieodwracalną utratę twardych tkanek zęba przez rozpuszczenie w wyniku reakcji chemicznych. Badania epidemiologiczne  wykazały, że częstość występowania erozji zębów znacznie się różni w różnych krajach i grupach wiekowych.

Przyczyny rozwoju erozji zębów są złożone i nie do końca poznane. Ale jedną z nich jest bez wątpienia zwiększone spożycie kwaśnych pokarmów i napojów gazowanych.

Taki "erozyjny" napój na pierwszym etapie zmiękcza powierzchnię szkliwa, a następnie powoduje postępujące rozpuszczanie struktury zęba, ponieważ kwaśna substancja znajduje się w bliskim sąsiedztwie powierzchni zęba. Jeśli proces ten nie jest kontrolowany to wskutek dużych ilości wypijanych napojów gazowanych może dochodzić do:

Szkliwo mleczaków. Mniej twarde niż na zębach stałych

Erozja niszczy zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Jednak większych do tej pory wykonanych badań dotyczyło zmian erozyjnych w strukturze zębów stałych, natomiast na temat tego problemu w przypadku małych dzieci. Mimo że szkliwo zębów stałych i mlecznych ma podobną strukturę, jednak ta powierzchniowa warstwa w uzębieniu  mlecznym  jest słabiej zmineralizowana i ma nieco inny skład (więcej związków organicznych). W związku z tym proces erozji może przebiegać  inaczej.

SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne   szkliwo   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH