• Zwiększone spożycie gazowanych napojów bezalkoholowych i soków owocowych przez dzieci drastycznie wzrosło podczas pandemii COVID 
  • To niebezpieczna dla zębów zmiana w diecie, gdyż płyny te mają silne właściwości erozyjne
  • Szkliwo zębów mlecznych jest słabsze niż to, które pokrywa zęby stałe, dlatego zmiany erozyjne pod wpływem napojów o kwaśnym odczynie następują szybko

Słodkie napoje gazowane. Groźne dla zdrowia zębów

Erozja zębów to poważny problem dotykający większość dzieci i dorosłych na całym świecie. Definiuje się ją jako nieodwracalną utratę twardych tkanek zęba przez rozpuszczenie w wyniku reakcji chemicznych. Badania epidemiologiczne  wykazały, że częstość występowania erozji zębów znacznie się różni w różnych krajach i grupach wiekowych.

Przyczyny rozwoju erozji zębów są złożone i nie do końca poznane. Ale jedną z nich jest bez wątpienia zwiększone spożycie kwaśnych pokarmów i napojów gazowanych.

Taki "erozyjny" napój na pierwszym etapie zmiękcza powierzchnię szkliwa, a następnie powoduje postępujące rozpuszczanie struktury zęba, ponieważ kwaśna substancja znajduje się w bliskim sąsiedztwie powierzchni zęba. Jeśli proces ten nie jest kontrolowany to wskutek dużych ilości wypijanych napojów gazowanych może dochodzić do:

Szkliwo mleczaków. Mniej twarde niż na zębach stałych

Erozja niszczy zarówno zęby stałe, jak i mleczne. Jednak większych do tej pory wykonanych badań dotyczyło zmian erozyjnych w strukturze zębów stałych, natomiast na temat tego problemu w przypadku małych dzieci. Mimo że szkliwo zębów stałych i mlecznych ma podobną strukturę, jednak ta powierzchniowa warstwa w uzębieniu  mlecznym  jest słabiej zmineralizowana i ma nieco inny skład (więcej związków organicznych). W związku z tym proces erozji może przebiegać  inaczej.

Naukowcy ocenili potencjał erozyjny popularnych  napojów na twardość i ultrastrukturę szkliwa zębów mlecznych.

W badaniu wykorzystano w sumie 52 mleczne trzonowce.  Podzielone na cztery grupy przetrzymywano przez 28 dni w :

Popularne napoje. Rozpuszczają szkliwo zębów mlecznych

Właściwości szkliwa (twardość i topografię powierzchni) badano przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM)  na początku eksperymentu, po dwóch i czterech tygodniach przetrzymywania w różnych płynach. 

Gazowany napój i sok pomarańczowy (w ocenie mikroskopowej) wywoływały erozję, szkliwo było bardzo zmienione, podczas gdy  napój na bazie mleka nie różnił się pod względem potencjału erozyjnego od sztucznej śliny, czyli był bezpieczny, wykazuje publikacja w Pediatric Dental Journal.