PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Napoje energetyczne szkodzą plombom stomatologicznym. Badania naukowe

Autor: nieck • Źródło: BMC Oral Health/infoDENT24.pl
12-12-2022, 15:42
Napoje energetyczne szkodzą plombom stomatologicznym. Badania naukowe Napoje energetyczne szkodzą zębom Fot. Shutterstock
Wypełnienia stomatologiczne przebarwiają się pod wpływem napojów sportowych i energetyzujących. W niektórych przypadkach jest to proces nieodwracalny i plombę trzeba wymienić, by wypełnienie nie wyróżniało się na tle zęba. Wyniki badania publikuje BMC Oral Health.
  • Po raz pierwszy zbadano zmiany zabarwienia wypełnień stomatologicznych, powstające pod wpływem popularnych napojów sportowych i energetyzujących
  • Obserwowano zachowanie popularnych materiałów stomatologicznych, które zwykle mają zabarwienie naturalne,  w kolorze zębów
  • Okazuje się, że najszybciej pod wpływem napojów ciemnieje glasjonomer, ponadto jego powierzchnia staje się chropowata, zatem lepiej przylega do niego bakteryjny nalot
  • Stwierdzono, że istnieje różnica między napojami. Napoje energetyczne silniej działały na powierzchnię i barwę plomb  niż napoje sportowe

Kwaśne napoje energetyzujące. W dużych ilościach odwapniają zęby

Napoje energetyzujące są bardzo popularne, zwłaszcza wśród konsumentów w wieku 18–35 lat. Spożywane są chętnie i to w coraz większych ilościach, gdyż zmniejszają senność, dają poczucie przypływu energii, pozwalają utrzymać koncentrację podczas nauki czy w trakcie prowadzenia samochodu, zmniejszają dolegliwości powodowane przez nadmiar alkoholu.

Niestety napoje te mają kwaśny odczyn, gdyż w ich skład wchodzą:

  • kwas cytrynowy,
  • kwas jabłkowy,
  • kwas cytrynowy.

Z badań wynika, że  napoje sportowe mają pH na poziomie 3, podczas gdy średnia pH napojów energetycznych mieści się w zakresie 1,5–3,2. Co oznacza, że mogą powodować demineralizację szkliwa, ale też degradację materiałów  stosowanych do wypełnień.

Plomby ciemnieją po napoju energetyzującym, czy sportowym

Co więcej naukowe dowody wskazują, że te napoje mogą znacznie zmniejszać twardość powierzchni plomb. Napoje energetyzujące zawierają również syntetyczne barwniki, które je przebarwiają. Zatem wypełnienia w kolorze zębów zaczynają ciemnieć pod wpływem wypijanych "energetyków". I o ile niektóre przebarwienia są jedynie powierzchniowe i udaje się je usunąć przez polerowanie, to innych (powstających wskutek procesu absorpcji) trudno się pozbyć bez wymiany materiału wypełniającego.

Wyniki badania nad reakcją różnego typu materiałów stomatologicznych na   napoje sportowe i energetyczne publikuje BMC Oral Health.

Badano zmiany zabarwienia pod wpływem popularnych napojów powstające na:

  • kompozycie typu bulk-fill,
  • kompozycie nanohybrydowym
  • cemencie glasjonomerowym.

Próbki każdego z materiałów stomatologicznych podzielono na trzy grupy, które zanurzano w wodzie dejonizowanej (kontrola), napoju sportowym i napoju energetyzującym. 

Testowane materiały cyklicznie zanurzano w napojach na przemian ze sztuczną śliną o temperaturze pokojowej. W ten sposób symulowano procesy, jakie zachodzą w trakcie picia. Założono, że średni czas spożycia napoju wynosi około 2 min, po czym ślina wypłukuje napój z jamy ustnej.

Wzrasta chropowatość plomb. Glasjonomerowych najbardziej 

Twardość, zabarwienie i chropowatość powierzchni próbek badano po 7 i 14 dniach oddziaływania płynu. Okazuje się, że we wszystkich materiałach  napoje powodowały zmiany badanych parametrów.

Ważne jednak, że glasjonomer zmieniał się w najmniejszym stopniu pod względem twardości, za to jego chropowatość i zabarwienie przeciwnie, różniły się znacząco w porównaniu do zachowania kompozytu nanohybrydowego i bulk fill.

Co więcej napoje energetyczne silniej działały na powierzchnię i barwę plomb  niż napoje sportowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   napoje słodzone   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH