PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanoroboty do leczenia kanałowego zębów. Trwają badania

Autor: nieck • Źródło: en
12-05-2022, 17:38
Nanoroboty do leczenia kanałowego zębów. Trwają badania Powikłaniem leczenia kanałowego bywa infekcja Fot. Shutterstock
Leczenie kanałowe to zabieg wymagający niezwykłej precyzji. Naukowcy przygotowują dla dentystów nie lada wsparcie - roboty w skali nano, które będą zwalczały bakterie w kanałach zębów.
  •  Indyjscy naukowcy opracowują bardzo przydatne w zabiegu leczenia kanałowego zębów nanoroboty
  • Nanoroboty kontrolowane przez pole magnetyczne o niskim natężeniu emitują ciepło, które zabija bakterie
  • Badacze oceniają, że ich technologia jest dużo skuteczniejsza niż jakikolwiek stosowany obecnie lek do dezynfekcji kanałów zębowych

Nanotechnologia w zabiegu leczenia kanałowego zęba

Sam pomysł jest prosty - mikroroboty sterowane magnetycznie, będą przeciskać się przez kanały zębowe i unicestwiać mnożące się w nich bakterie.  Te bakterie jeśli nie zostaną wyeliminowane podczas zabiegu leczenia kanałowego, mogą stać się przyczyną poważnych powikłań. Badania nad nanorobotami dla endodonty prowadzone są przez naukowców z Indian Institute of Science w Bengaluru, w Indiach.  Opis ich pracy zamieścił Advanced Science News.

Nanoboty  wielokrotnego użytku

Dentysta kontroluje ruch robota w kanałach korzeniowych chorego zęba, który podlega dezynfekcji. Lekarz endodonta po zakończonym zabiegu wyprowadza mikroroboty na powierzchnię zęba, skąd może je pobrać. W opinii dr Shanmukh Peddi  chirurga stomatologa i współautora badania nanoboty wydają się skuteczniejsze w eliminowaniu bakterii niż powszechnie stosowane metody dezynfekcji.

- Aby leki skuteczniej penetrowały kanały zębowe sięgnięto po lasery i ultradźwięki. Jednak metody te są nieefektywne w głębszych partiach korzeni. Tak więc obecne metody nie zabijają  kolonii bakteryjnych umiejscowionych blisko wierzchołków korzeni, i te mimo leczenia trwają i powodują komplikacje po zabiegu endodontycznym, wyjaśnia indyjski badacz.

Tymczasem nanorobot zdalnie napędzany przez pole magnetyczne o niskim natężeniu jest bardzo skuteczny i  minimalizuje ryzyko niepowodzenia leczenia. 

Nowa technologia została przetestowana na świeżo usuniętych zębach pacjentów ortodontycznych.

-Wykazaliśmy że nanoroboty świetnie sprawdzają się w zwalczaniu bakterii Enterococcus faecalis wewnątrz kanałów zęba. Eliminacja patogena odbywa się dzięki wykorzystaniu  ciepła uwalnianego z nanorobotów (efekt hipertermii magnetycznej).

Nanoroboty gwarancją sukcesu leczenia kanałowego? 

Priorytetem współczesnej stomatologii jest zachowanie własnych zębów w dobrym zdrowiu i kondycji przez możliwie najdłuższy czas. Właśnie leczenie endodontyczne ratuje często ząb przed ekstrakcją.

Dobry endodonta musi być sprawny manualnie i precyzyjny. Podczas zabiegu leczenia kanałowego ważne jest staranne przestrzeganie procedur. Niestety bakterii, które mogą spowodować powikłania nie brakuje, najczęściej przyczyną problemów po leczeniu endodontycznym są:  
Enterococcus faecalis, Parvimonas micra, Porphyromonas endodontalis, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Prevotella nigrescens, Tannerella forsythia, Treponema denticola.

Te bakterie infekują unerwioną tkankę we wnętrzu zęba. Zwykle jest to konsekwencja próchnicy, a dzieje się tak, kiedy bakterie przedostaną się przez zniszczone szkliwo i zębinę, i  docierają w głąb zęba. Następstwem jest silny ból, który może być pulsujący, rwący, ból pojawiać się może tylko w nocy, ale też nawracać przy schylaniu się czy ruchu głową.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
endodoncja   leczenie kanałowe   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH