Takie oświadczenie złożył naukowiec Zisheng Tang, wraz z grupą chińskich naukowców pracujących w Shanghai Natural Science Foundation, a także w Hospital-Public Cross-Link Project - Shanghai Jiao Tong University.

Choroby jamy ustnej, wywołane bakteriami coraz trudniej leczy się przy pomocy antybiotyków. Chińscy naukowcy pokładają nadzieję w nanopowłokach zbudowanych z atomów grafenu precyzyjnie uzupełnionych o cząsteczki grupy tlenowej. Takie materiały z powodzeniem stosuje się w medycynie, głównie w zabiegach z udziałem implantów. Zauważono bowiem, że grafen ma właściwości blokujące rozwój kolonii bakterii.

Naukowcy z Chin przetestowali wpływ powłok grafenu na poziom namnażania się bakterii wywołujących próchnicę oraz powodujących choroby dziąseł. Okazuje się, że grafen skutecznie niszczy bakterie, spowalniając proces ich rozrostu.

Wyniki prac zespołu Zisheng Tang opisane zostały w "ACS Applied Materials & Interfaces".

Grafen - płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty (struktura podobna do plastrów miodu). Grafenem interesuje się głównie przemysł elektroniczny, szczególnie ze względu na unikatowe właściwości elektryczne i mechaniczne.

Więcej: sciencedaily.com