• Diamenty wykorzystywane w jubilerstwie i przemyśle, w  niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane także w stomatologii.
  • Nanocząsteczki diamentów posłużą do walki z bakteryjnym biofilmem, który jest w ​​65 -80 proc. przyczyną infekcji ważnych z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej i ogólnego. 
  • Nanodiamenty mają ogromny potencjał jako alternatywna metoda w zapobieganiu i leczeniu infekcji jamy ustnej. Mają wiele obiecujących cech, w tym doskonałą biokompatybilność, są bezpieczne dla ludzi. 

 Jednym z największych problemów w skali globalnej jest próchnica zębów, choroby przyzębia i infekcje grzybicze, walka z nimi pochłania corocznie miliony dolarów. W jamie ustnej występują niezwykle złożone społeczności drobnoustrojów, formujące biofilm. Mają one znaczenie kliniczne, ponieważ są zazwyczaj główną przyczyną infekcji. 

Sama próchnica zębów dotyka  48 proc. populacji na całym świecie.  Paciorkowiec Streptococcus mutans, uważana za kluczową dla wystąpienia tej choroby. Z kolei Porphyromonas gingivalis to główny sprawca parodontozy, choroby  szósta pod względem rozpowszechnienia  (11,2 proc. populacji). 

Ponadto dysbioza, czyli zaburzenie równowagi mikrobiologicznej w jamie ustnej została powiązana z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak otyłość, choroba Alzheimera i choroby sercowo-naczyniowe. 

Walka z próchnicą zębów i chorobami przyzębia w skali nano

Zbiorowiska  bakteryjne  w jamie ustnej  wykazują wysoką odporność na konwencjonalne antybiotyki. To także przyczyna, dla której  alternatywne sposoby terapii, w tym nanotechnologia, są intensywnie badane.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii i Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Hongkongu zajęli się nanocząsteczkami diamentów. Wykazali, że są one skuteczne w eliminowaniu komórek bakterii i grzybów swobodnie unoszących się w jamie ustnej, ale także tych, które już przytwierdziły się  zębów. 

Nanodiamenty mogą być, więc potencjalną alternatywną metodą w zapobieganiu i leczeniu infekcji jamy ustnej. Mają wiele obiecujących cech, w tym doskonałą biokompatybilność i są bezpieczne dla ludzi. 

- Nanomateriały to gorący temat we współczesnym materiałoznawstwie, ponieważ te ultra małe cząsteczki mogą skutecznie wnikać do komórek  mikroorganizmów. Mogą też służyć jako nośniki wielu leków. W naszych badaniach udowodniliśmy, że te nanodiamenty mogą wpływać na geny ważnych patogenów  i zmniejszać ich zdolność do przywierania do powierzchni zębów. W ten sposób hamują tworzenie się biofilmu w jamie ustnej – wyjaśniają autorzy pracy opublikowanej na łamach Biomaterial Science.

Nanocząsteczki diamentów mogą odmienić stomatologię zachowawczą i periodontologię.