PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanocząsteczki zastąpią dentystę?

Autor: nieck • Źródło: en
05-04-2016, 10:25
Nanocząsteczki zastąpią dentystę? Nanotechnologie zmieniają stomatologię (źródło: Wikipedia)
Najszybciej do życia codziennego dentysty wkroczą pewnie technologie mające chronić zęby przed gromadzeniem się płytki nazębnej. Nanocząsteczki zostały wyposażone w nowe właściwości, dzięki którym przylegają lepiej do zębów. Bardzo zaawansowane prace w tej dziedzinie prowadzone są na University of Toronto.

Kanadyjscy naukowcy stworzyli nanocząsteczki, które dobrze przywierają do struktury zęba i powoli zajmują miejsce szkodliwych bakterii.

Badania w dziedzinie zastosowania nanotechnologii w stomatologii trwają od lat 70. XX wieku. Podstawowy problem, jaki trzeba było rozwiązać, czyli ryzyko że nanocząsteczki będą krążyć w organizmie i gromadzić się w płucach, naczyniach krwionośnych  lub mózgu, prawie całkowicie udało się wyeliminować.

W toku są badania nad innymi rodzajami cząsteczek, które będą regenerować uszkodzone szkliwo. Będą i takie, które odtworzą złamany lub zniszczony przez próchnicę ząb. To tylko kwestia czasu, kiedy leczenie kanałowe i wypełnianie ubytków zostaną odesłane do lamusa. Raz na zawsze skończy  się problem z bakteriami, które wnikają do przestrzeni między wypełnieniem a tkanką zęba.  Dzięki  antybakteryjnym nanocząsteczkom ząb sam wypełni "dziurę" własną tkanką. A dentysta jedynie założy tymczasowe wypełnienie, które zniknie w ciągu trzech miesięcy. Zregenerowany ząb będzie jak nowy.

Najbardziej zaawansowane technologie pozwolą odtworzyć ząb utracony w wyniku wypadku. Ciągle jeszcze daleko do możliwości „wyhodowania”  zęba w pustej kieszonce dziąsłowej. Jednak nawet ząb uzyskany poza organizmem z komórek pacjenta jest lepszy niż całkowicie sztuczny.

Naukowcy zapowiadają, że nanotechnologie walczące z próchnicą będą w gabinetach w ciągu najbliższych dziesięciu lat, powlekanie zębów nanocząsteczkami chroniącymi zęby przed próchnicą dużo szybciej, bo w ciągu roku (cena porównywalna z ceną fluoryzacji). Pacjenci będą dłużej cieszyć się zdrowymi zębami, ale czy dentyści także mają powody do radości? Nanorewolulcja z komercyjnego punktu widzenia może naruszyć zasady obowiązujące obecnie w branży stomatologicznej.

Więcej: thedailybeast.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanomateriały   fluoryzacja  

POLECAMY W SERWISACH