PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanocząsteczki odmieniają stomatologię

Autor: nieck • Źródło: kan
26-09-2018, 09:00
Dzięki zastosowaniu nanocząsteczek można zwiększyć skuteczność niemal w każdym aspekcie zabiegów stomatologicznych, od zdjęć rtg po ortodoncję i chirurgię szczękową. To dzięki ich niezwykłym rozmiarom i zdolności docierania, wnikania w komórki bakteryjne oraz tkanki organizmu.

Wyraźniejsze zdjęcia
Nanocząstki nie tylko mają bezpośredni wpływ na jamę ustną, ale także poprawiają jakość zdjęć  stomatologicznych. Dzieje się tak, ponieważ niektóre formy nanocząstek pokrywają powierzchnię zębów, zwiększając kontrast między zębami i dziąsłami, a innymi strukturami na zdjęciach rtg i innego typu obrazowaniu. 

Na przykład tego typu efekt dają nanocząstki złota w obrazowaniu 2D i 3D, podczas gdy nanocząstki tlenku żelaza poprawiają jakość zdjęć otrzymywanych metodą rezonansu magnetycznego. 

Lepsze implanty
Implanty stomatologiczne pokryte nanocząsteczkami nie tylko zapobiegają infekcjom, ale także przyspieszają proces osteointegracji (pisaliśmy o tym m.in Tytanowe nanocząsteczki zamieszają w implantach?).

Do takiego celu na podstawie badań wytypowane zostały nanocząstki srebra, tlenku żelaza, dwutlenku tytanu i miedzi, a także złota. Wręcz mówi się, że ich stymulujące właściwości w procesie różnicowania osteoblastów sprawiają, że stanowią świetny materiał na czynnik osteogeniczny.

Remineralizujące pasty do zębów
I w końcu jedno z zastosowań, które może dać korzyści na największą skalę, wykorzystuje zdolność do remineralizowania zębów.

W badaniu przeprowadzonym in vitro okazało się, że nanocząstki hydroksyapatytu krzemu i dwutlenku krzemu pomagały w przywracaniu pierwotnego stanu zdemineralizowanej zębiny  i podnosiły w tej tkance poziom fosforu o 20 proc. 

Jednym z zastosowań tej właściwości mogą być pasty do zębów. Te, w których skład wchodziły nanocząstki hydroksyapatytu stymulowały remineralizację i zmniejszały nadwrażliwość zębów w eksperymentach naukowych (czytaj: Nanocząsteczki na nadwrażliwość).

Więcej: Drug Discovery Today 
Czytaj także: Polskie badania nad nanocząsteczkami wykorzystywanymi w stomatologii

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanotechnologie   stomatologia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH