PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanocząsteczki odmieniają stomatologię

Autor: nieck • Źródło: kan
26-09-2018, 09:00
Nanocząsteczki odmieniają stomatologię Trójwymiarowe modele struktury nanorurek węglowych (fot. Wikipedia)
Dzięki zastosowaniu nanocząsteczek można zwiększyć skuteczność niemal w każdym aspekcie zabiegów stomatologicznych, od zdjęć rtg po ortodoncję i chirurgię szczękową. To dzięki ich niezwykłym rozmiarom i zdolności docierania, wnikania w komórki bakteryjne oraz tkanki organizmu.

 Trwają intensywne prace, by znaleźć sposoby na jak najbardziej wszechstronne wykorzystanie nanocząsteczek w stomatologi.

- Ostatnie odkrycia związane z nanocząsteczkami i nanorurkami w chirurgii stomatologicznej, endodoncji, periodontologii będą miały kluczową rolę dla rozwoju stomatologii, pisze autor pracy dr Ranjeet Bapat, wykładowca w International Medical University School of Dentistry in Kuala Lumpur, w Malezji.

A oto jakie zmiany w najbliższym czasie przewiduje.

Mocniejsze wypełnienia
Dzięki nanocząsteczkom mogą powstać mocniejsze i bardziej elastyczne wypełnienia. Na przykład kompozyty zawierające nanocząsteczki krzemu i dwutlenku krzemu są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne, zaś naocząsteczki hydroksyapatytu mają właściwości biokompatybilne i wzmacniają skuteczność glasjonomerów. Poprawiają ich mechaniczne właściwości i sprawiają, że cement glasjonomerowy lepiej wiąże się z zębiną. Wypełnienia z nanocząstkami będą poza tym hamowały rozwój próchnicy wtórnej (o czym bardziej szczegółowo w tekście: Walka z próchnicą w skali nano).

Protezy zwalczające infekcje
Kilka typów nanocząsteczek ma właściwości przeciwbakteryjne, co może zostać wykorzystane do hamowania tworzenia się biofilmu (pisaliśmy o tym: Nanocząsteczki zastąpią dentystę? Naukowcy pracują nad membraną leczącą paradontozę). Szczególnie duże nadzieje naukowcy wiążą z nanocząstkami srebra (AgNP), które mogą być czynnikiem nośnym dla leków. W jednej z prac naukowych dzięki nim leczono  stomatopatie protetyczne.

Polimerowe protezy z cząsteczkami srebra mogą przeciwdziałać rozwojowi infekcji błony śluzowej, piszą autorzy pracy (czytaj także: Protezy stomatologiczne same walczą z grzybicą)

Lepsze działania leków
Cząstki srebra nie są jedynymi nanocząsteczkami, które mają potencjał w dostarczaniu leków i walce z patogennymi bakteriami. Nanocząstki złota także są skuteczne w walce z drobnoustrojami (wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe) i mogą być wykorzystywane do zastosowań w medycynie i stomatologii jako dodatek do opatrunków oraz bandaży.

Z badań wynika, że nanocząstki chitosanu wolno uwalniają chlorheksydynę (w ciągu 48 godzin), natomiast nanocząstki polimerowe uwalniają niewielkie dawki tej substancji nawet przez cztery tygodnie. Nanocząstki fluorku wapnia (CaF2) lepiej dostarczają fluor niż konwencjonalne sposoby.  W jednym z eksperymentów minerały lepiej absorbowały fluor z fluorku wapnia niż z innych źródeł. Nanocząstki CaF2 wykazują zwiększoną reaktywność i rozpuszczalność w porównaniu z ich większymi odpowiednikami. 

SŁOWA KLUCZOWE
nanotechnologie   stomatologia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH