• Przezroczyste nakładki ortodontyczne stały się atrakcyjną alternatywą dla klasycznego stałego aparatu 
  • Mają zróżnicowaną skuteczność w zależności od zaawansowania wady zgryzu
  • Wykazano, że leczenie nakładkami osłabia kość, z której zbudowana jest żuchwa, a konkretnie kłykieć żuchwy

Prostowanie zębów. Najlepiej przyjemnie i w niewidoczny sposób

Leczenie ortodontyczne stało się bardzo popularne, krzywe zęby prostuje się w różnym wieku. Wielu pacjentów wybiera opcję bardziej estetyczną, czyli transparentną nakładkę ortodontyczną. Decyduje o tym, nie tylko fakt, że jest ona mniej widoczny niż tradycyjny aparat, ale daje też wyższy komfort leczenia.  Jest to zatem bardzo atrakcyjna alternatywa do klasycznego stałego aparatu ortodontycznego.

Zalety przezroczystych nakładek ortodontycznych

  • estetyka,
  • łatwość korzystania,
  • krótsze wizyty u dentysty,
  • mniejszy ból i dyskomfort
  • lepsza higiena jamy ustnej.

Tyle że nakładki ortodontyczne nie są dobrym wyborem dla każdego.

Przezroczysta nakładka na zęby. Nie zawsze tak samo skuteczna

Zaobserwowano, że nakładki są w mniejszym stopniu skuteczne w leczeniu wad zgryzu wymagających ekstrakcji zębów, natomiast lepiej sprawdzają się w przypadkach, gdy usuwanie zębów nie jest konieczne, informuje prof. Betul Yuzbasioglu Ertugrul z Izmir Demokrasi University of Dentistry w Turcji.

Naukowcy porównali wpływ leczenia ortodontycznego u osób stosujących przezroczyste nakładki i aparaty stałe tradycyjne na stan kości beleczkowej tworzącej kłykieć żuchwy.

W badaniu wzięły udział 32 osoby (średnia wieku 17 lat), które podzielono na dwie grupy w zależności od typu leczenia. Porównano pantomogramy obrazujące jakość kości kłykcia żuchwy przed i po leczeniu.

Stwierdzono, że po zakończeniu leczenia nakładką gęstość kości kłykcia żuchwy była mniejsza niż po leczeniu tradycyjnym stałym aparatem ortodontycznym (w drugiej metodzie odnotowano wręcz zwiększenie gęstości beleczkowej). 

Różnica w gęstości kości była istotna między obiema grupami pacjentów.  Naukowcy podejrzewają, że przyczyną niekorzystnych zmian jest oddziaływanie nakładki na okolice kłykcia żuchwy.

- Przezroczyste nakładki mogą wpływać na staw skroniowo-żuchwowy,  dotyczy to kłykcia żuchwy – napisali autorzy badania.

Wygoda to nie wszystko

Przezroczyste nakładki muszą być noszone przez cały czas, z wyjątkiem jedzenia, picia gorącego napoju i kiedy pacjent myje zęby.

Leczenie ortodontyczne za pomocą nakładek zapewnia pacjentom szereg korzyści. Jednak oprócz oszacowania ich skuteczności  należy również wziąć pod uwagę powikłania podczas tego typu leczenia. Jak wykazało ostatnie badanie nakładki ortodontyczne mogą doprowadzić zmniejszenia gęstości kości ważnego elementu żuchwy, podsumowuje prof. Ertugrul.

Praca ukazała się w periodyku Journal of Stomatology, Oral and Maxillofacial Surgery.