PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nagroda za składnik wzmacniający szkliwo

15-07-2013, 00:01
Nagroda za składnik wzmacniający szkliwo (Fot. Fotolia/PTWP)
Nagroda za składnik wzmacniający szkliwo (Fot. Fotolia/PTWP)
Naukowcy z Queen Mary University of London otrzymali nagrodę 25 tys. funtów za badania nad powodującą próchnicę degradacją struktury zębów. Ich wynalazek - nowy materiał, który może być włączony do składu past do zębów, uznano za przełomowy w leczeniu bólu i nadwrażliwości zębów.

Co ciekawe, nagrodę tę przyznaje za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań podstawowych nad funkcjonalnością i strukturą materiałów, powstały w 1322 roku a wywodzący się pierwotnie z londyńskiego królewskiego cechu płatnerzy Worshipful Company of Armourers and Brasiers. Współcześnie głównym celem spółki jest działalność charytatywna, koncentrująca się przede wszystkim, choć nie wyłącznie, na wspieraniu edukacji i badań w metalurgii i inżynierii materiałowej.

Za co nagroda?

Materiał, który może być włączony jako składnik pasty do zębów, rozpuszcza się w jamie ustnej, uwalniając wapń i fosforany - tak przecież podobne do mineralnej struktury zębów. Zmniejsza to ból zęba oraz częstość występowania próchnicy zębów. - Nowe cząsteczki rozpuszczają się szybciej niż już istniejące, są także bardziej miękkie niż szkliwo. Mają bardziej rozbudowaną strukturę otwartą, a to pozwala na szybsze przedostanie się z nich jonów wapnia i fosforu do struktury szkliwa. Ponadto, podczas gdy istniejące cząstki dodawane do pasty są znacznie twardsze i ścierają szkliwo podczas szczotkowania, nasze nowe cząstki są bardziej miękkie, co w oczywisty sposób chroni zęby - tłumaczy prof. Robert Hill.

Naukowcy szacują, że wynalazek ten może przynieść ulgę nawet 20 milionom Brytyjczyków (40 procent dorosłej ludności Wielkiej Brytanii), którzy są podatni na nadwrażliwość zębów. Z najnowszej edycji badania Global Burden of Disease wynika, że nieleczona próchnica lub ubytki w zębach stałych są najczęstszą ze wszystkich ocenianych 291 chorób i urazów, wpływając na zdrowie 35 proc. ludności świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   pasta do zębów   szkliwo   Higiena  

POLECAMY W SERWISACH