PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadwrażliwość zębów. Naukowcy wskazali, jakie pasty wybrać

Autor: nieck • Źródło: en
29-03-2022, 10:06
Nadwrażliwość zębów. Naukowcy wskazali, jakie pasty wybrać Nadwrażliwość zębów: jakie pasty do zębów wybrać? Fot. Shutterstock
Jaką pastę na nadwrażliwość zębów wybrać? Naukowcy przeprowadzili badania sprawdzające ich skuteczność w łagodzeniu tej dolegliwości. Są konkretne wskazania.
  • Typowym objawem nadwrażliwości zębiny jest przejściowy ostry ból,  spowodowany przez bodźce zewnętrzne. 
  • Ból pojawia się, gdy zębina zostaje odsłonięta (wskutek ubytku szkliwa lub recesji dziąseł). 
  • Naukowcy przetestowali oddziaływanie różnych past  pod kątem zmniejszania nadwrażliwości zębów. Wybrali najlepsze pasty na nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwe zęby to epidemia

Nadwrażliwość zębów może występować nawet u 74 proc. osób, częściej u kobiet niż mężczyzn. Grupa, która najczęściej narzeka na ból zębów pod wpływem np. zimna, to pacjenci w wieku 30-40 lat.

Ból  pojawia się, gdy łagodny bodziec dociera do kanalików zębinowych, które zostały odsłonięte z powodu recesji dziąseł, utraty szkliwa lub starcia warstwy cementu, pokrywającej powierzchnię korzenia. 

Dolegliwości, związane z nadwrażliwością zębów, często bywają powodem rozdrażnienia i dużego dyskomfortu pacjentów w momentach: jedzenia, picia i zabiegów higieny jamy ustnej.

Nadwrażliwość leczona jest preparatami, powodującymi tworzenie się osadów wewnątrz kanalików lub warstwy mazistej na zębinie, które blokują ich wejście. 

Z badania, porównującego skuteczność past przeznaczonych dla pacjentów z nadwrażliwością oraz specjalnych preparatów z nanohydroksyapatytem - wynika, że oba produkty dają podobny efekt. 

Które zęby są najczęściej nadwrażliwe:

- kły dolne i górne
- przedtrzonowce,
-  obszar szyjkowy powierzchni policzkowej.

Ból wynika z zaburzania statyki płynów w odsłoniętych kanalikach zębinowych przez zewnętrzne bodźce. Szybki ruch płynu w kanalikach aktywuje receptory nerwów czuciowych w miazdze zęba, powodując charakterystyczny krótki, ostry ból.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Podstawowym zabiegiem terapeutycznym  jest odczulanie nerwów za pomocą środków chemicznych, które hamują lub modyfikują polaryzację nerwów. Inna metoda to zamknięcie kanalików zębinowych, aby zmniejszyć przepuszczalność zębiny, a tym samym utrudnić ruch płynów w kanalikach.

Jony potasu, zwykle w postaci azotanu potasu ( KNO3), modyfikują impuls nerwowy poprzez depolaryzację błon włókien nerwowych i hamowanie  ich repolaryzacji. W efekcie następuje zmniejszenie wrażliwości zębów. Nie ma jednak mocnych dowodów, które wskazywałyby na skuteczność w leczeniu nadwrażliwości środków do higieny jamy ustnej mających w składzie azotan potasu.

Najczęściej  terapia polega na zamknięciu lub zmniejszeniu średnicy kanalików metodami chemicznymi  lub fizycznymi. Dostępnych jest wiele preparatów realizujących takie zadanie. 

Hydroksyapatyt skutecznie leczy nadwrażliwość zębów?

Często stosuje się nanohydroksyapatyt (nano-HAP). Badania wykazały, że nano-HAP w formie pasty do zębów lub w postaci kremu do stosowania miejscowego ma zdolność remineralizacji początkowych zmian próchnicowych. Przeważa pogląd, że nanohydroksyapaty mogą być dobrym źródłem jonów wapnia i fosforanów, utrzymując stan przesycenia tych jonów na powierzchni zęba, a tym samym sprzyjając odkładaniu i wzroście kryształów.

Badania in vitro  wykazały potencjał nano-HAP do blokowania kanalików zębinowych i łagodzenia objawów nadwrażliwości.  

Badanie kliniczne, przeprowadzone w Institute of Dental Sciences, Siksha 'O' Anusandhan University w Indiach, wykazało znaczące zmniejszenie nadwrażliwości po  jednorazowym zaaplikowaniu pasty z 15 proc. nanohydroksyapatytem.

Głównym celem badania klinicznego, prowadzonego w University of Texas Health San Antonio, w Stanach Zjednoczonych, było przetestowanie kilku past do zębów zawierających nano-HAP (produkowanych przez japońską firmę Sangi). Analizowano ich  skuteczność w łagodzeniu nadwrażliwości  w porównaniu z innymi środkami, zalecanymi pacjentom z nadwrażliwością zębiny (Sensodyne Repair & Protect oraz NovaMin - GlaxoSmithkline). Wyniki badania opublikowało czasopismo BDJ Open.

Jaka pasta na nadwrażliwość zębów?

Pacjenci z rozpoznaną nadwrażliwością  zostali losowo przydzieleni do jednej z  czterech grup i stosowali w ramach eksperymentu:
- pastę do zębów zawierającą 10 proc. nanohydroksyapatyt,
- pastę do zębów zawierającą 15 proc. nanohydroksyapatyt,
- pastę do zębów zawierającą 10 proc. nanohydroksyapat  z dodatkiem azotanu potasu,
- pastę zawierającą fosfokrzemian wapniowo-sodowy.

Nadwrażliwość zębów (na bodźce zimna i powietrze) przed rozpoczęciem badania i po leczeniu  oceniano za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS). Uczestnicy badania używali, przypisanej im, pasty do zębów dwa razy dziennie. Nadwrażliwość oceniano co 2 i 8 tygodni.

Wszystkie stosowane w badaniu pasty do zębów zmniejszały nadwrażliwość zębiny w porównaniu do stanu pierwotnego.  Preparaty zawierające nanohydroksyapaty (10 i 15 proc.) - same lub z dodatkiem azotanu potasu - były  tak samo skuteczne w łagodzeniu nadwrażliwości na bodźce zimna i powietrze jak komercyjne pasty do zębów przeznaczone dla nadwrażliwych zębów.

Które pasty do zębów chronią przed erozją?

Wiele badań dotyczy także składników aktywnych past do zębów oraz ich współczynnika ścieralności, jednak mało kto do tej pory zajmował się chemicznym i fizycznym oddziaływaniem tych produktów na proces erozji zębów.

Jedno z pierwszych tego typu badań, które przeprowadzono dla past dostępnych na rynku europejskim opisujemy w tekście Które pasty do zębów chronią przed erozją? Wszystkie są zaliczane do produktów zmniejszających nadwrażliwość zębów oraz chroniących zęby przed ścieraniem i erozją.

Po szczegółowej analizie powierzchni szkliwa okazało się, że wszystkie badane w eksperymencie pasty do zębów ścierały je stopniowo. Szkliwa ubywało nawet pod wpływem samego szczotkowania próbki zanurzonej w sztucznej ślinie bez pasty do zębów. Najdelikatniejsza, czyli powodująca najmniejszy ubytek w powierzchni szkliwa, okazała się pasta Sensodyne Repair & Protect.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH