PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadmierne wybielanie zębów prowadzi do choroby ogólnoustrojowej?

smn
10-11-2017, 10:12
Nadmierne wybielanie zębów prowadzi do choroby ogólnoustrojowej? Pacjent powinien być informowany o wszystkich skutkach ubocznych wybielania zębów (fot. pixabay)
Na pytanie pacjenta co zrobić, by rzeczywiście wybielić szybko zęby, odpowiedź jest prosta, bo oczywiście można polecić profesjonalnie przeprowadzony zabieg w gabinecie.
Jeśli jednak pacjent pyta, co jego lekarz dentysta sądzi o wybielaniu zębów, czy rzeczywiście powinno się je robić? W takim wypadku odpowiedź powinna być dużo dłuższa.

Po co wybielać?
Zęby mają własny kolor, jak wszystko w przyrodzie. Kredowa biel - o której często marzą niektóre osoby - nie jest naturalna. Niektórzy pacjenci mają ciemniejsze zabarwienie zębów niż inni, ponadto zęby mogą się zabarwiać pod wpływem różnych czynników (na przykład szarzeją po antybiotykoterapii). W większości takich przypadków zęby mogą być rozjaśnione. 

Oczywiście jeśli pacjent pragnie mieć jaśniejsze zęby na szczególną okazję, na przykład na sesję zdjęciową z okazji ślubu, wtedy można mu doradzić wybielanie w gabinecie, co jest szybkie i daje piękne efekty. Jednak zawsze należy podkreślać, że wcześniej uzębienie musi zostać przebadane, by upewnić się, że zęby są zdrowe.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę, że wybielanie rozjaśni jedynie naturalną kość, ale nie zmieni barwy wypełnień, koron czy licówek. Co w efekcie może dać z goła niezamierzony efekt - gdy wszystkie sztuczne powierzchnie staną się ciemniejsze od własnych zębów.

Jeśli pacjent chce utrzymać efekt wybielania przez dłuższy czas, musi ponawiać zabieg wybielania z użyciem żelu czy wybielających pasków.

Potencjalna szkodliwość
Jakie minusy zabiegu wybielania warto przedyskutować z pacjentem?

Problemem może być sam wybielacz. Co ujawniło badanie opublikowane wiosną 2017 r. w Australian Dental Journal. Było to pierwsze badanie, w którym dociekano jakie mogą być ogólnoustrojowe skutki stosowania 9 proc. nadtlenków w żelu  metodą wybielania nakładkowego.

Nakładki były stosowane u 23 osób, uczestników badania, przez 30 min każdej nocy przez dwa tygodnie. Badania krwi wykazały znaczący wzrost trzech biomarkerów specyficznych dla ogólnego stresu oksydacyjnego.

A stres oksydacyjny to proces, który może prowadzić do choroby niemal w każdym zakamarku ciała. Prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, ten zaś może inicjować różnego typu choroby. Przyczyną stresu oksydacyjnego w przypadku badanych osób były najprawdopodobniej nadtlenki, które pacjenci albo połykali i dostawały się do układu pokarmowego, albo związki te przenikały do tkanek dziąseł, i stąd  do krwiobiegu.

Należy więc pacjenta przestrzegać, że częste i długie wybielanie w domu może zainicjować poważną chorobę, której przyczyną będzie powodowany wybielaniem stres oksydacyjny. Tak więc jak z większością rzeczy w życiu, tak i z wybielaniem zębów ważny jest umiar.

Warto doradzać stosowanie wartościowej diety bogatej w składniki odżywcze, która pozwala na naturalną remineralizację uszkodzonej powierzchni szkliwa. Ponadto istnieje pewne ryzyko, że nadtlenki poważnie podrażnią dziąsła lub spowodują nadwrażliwość zębów. Większość tych skutków ubocznych będzie krótkotrwała, rzadko ale jednak się zdarza, że to niepożądane działanie utrzymuje się przez dłuższy czas.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: 
Wybielanie zębów: odradzaj pacjentkom w ciąży
Plaga domowego wybielania zębów...węglem
Wybielanie zębów dla miłośników natury
Wybielanie zębów zakończone poparzeniami trzeciego stopnia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wybielanie zębów   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH