PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadmierna higiena zębów też szkodzi. Przestrogi ekspertki

Autor: miro • Źródło: mat. pras.
12-01-2023, 13:40
Nadmierna higiena zębów też szkodzi. Przestrogi ekspertki W higienie zębów trzeba zachować umiar Fot. AdobeStock
Przesadne szczotkowanie zębów może być niemal tak szkodliwe dla ich zdrowia, co zaniedbywanie codziennych obowiązków higienizacyjnych - przestrzega lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.
 • Twarda szczoteczka, duża siła mycia i wydłużanie czasu higieny ponad 2 minuty - mogą pogorszyć stan zdrowia zębów i dziąseł - przestrzega lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska
 • Do codziennego płukania jamy ustnej nadają się najlepiej płukanki bezalkoholowe, z fluorkami wzmacniającymi szkliwo
 • Jednym z filarów profilaktyki próchnicy są fluorki, a ich w produktach oznaczonych metką „eko" często brakuje. Bez tego pierwiastka szkliwo jest podatne na działanie kwasów, a tym samym łatwiej ulega demineralizacji 

Błąd nadmiernego szczotkowania zębów 

- Ani twarda szczoteczka, ani duża siła mycia, ani też wydłużanie czasu ponad 2 minuty nie poprawią zdrowia zębów czy dziąseł, a co więcej: mogą je tylko pogorszyć. Szkliwo się ściera z każdym myciem, a to oznacza, że słabiej chroni ząb. Zjawisko to nazywamy abrazją. W niedługim czasie możemy zacząć odczuwać nadwrażliwość, ale też pojawią się odsłonięte szyjki zębowe, co świadczy o recesji dziąseł. To też skutek tzw. overbrushingu, czyli przesadnego szczotkowania – wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

Rozjeżdżające się na boki włoski szczoteczki to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Nawet na kilkumiesięcznej szczoteczce nie powinno być widać znaczących śladów zużycia, a tym bardziej włosia rozchylonego na boki – poza obręb główki szczoteczki. To mówi nam jedno – zęby są zbyt mocno szczotkowane.

Zęby zbyt mocno szczotkowane stają się coraz bardziej pożółkłe wskutek pocienienia szkliwa i prześwitywania zębiny. Takie mycie przynosi więc odwrotny skutek do zamierzonego.

Co robić, aby nie uszkodzić zębów podczas szczotkowania:

 • należy wybierać szczoteczkę o miękkim lub średnim włosiu;
 • stosować elektryczne modele wyposażone w czujnik nacisku – wyłączy szczoteczkę, gdy jest zbyt mocno przyciskana;
 • lepsza manualna szczoteczka z elastycznym przegubem łączącym trzonek z główką, który zmniejszy siłę nacisku;
 • korzystanie z rad dentysty lub higienistki w sprawie technik mycia zębów (jest ich kilka, opierają się one głównie na ruchach wymiatających szczoteczki, a nie na poziomym szorowaniu zębów);
 • włączenie stopera podczas mycia (mycie powinno trwać 2 minuty, nie krócej i nie dłużej, maksymalny czas to 3 minuty 3 razy dziennie);
 • nie szczotkować zębów po jedzeniu kwaśnych produktów lub po wypiciu soku (należy odczekać minimum pół godziny, aż ślina przywróci naturalne pH i dostarczy minerałów do odbudowy szkliwa).

Umiejętność płukania ust

Płukanki wydają się świetnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Są kolorowe, o różnych smakach, odświeżają oddech, zabijają bakterie i pomagają uniknąć próchnicy. Zalety można wymieniać w nieskończoność. Jest jednak przynajmniej jedno „ale".

− Choć wybranie płynu do płukania ust wydaje się prostym zadaniem, to jednak nie dajmy się zwieść etykietom. Musimy kierować się potrzebami, ale też zwrócić uwagę, czy nie ma przeciwwskazań. Do codziennego stosowania dobre są płukanki bezalkoholowe, z fluorkami wzmacniającymi szkliwo. Mogą to być także produkty z ziołowymi wyciągami, które dodatkowo działają profilaktycznie przeciwko stanom zapalnym dziąseł - wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz.

- Osoby z konkretnymi schorzeniami, jak zapalenie dziąseł, nieświeży oddech, wysokie ryzyko próchnicy albo w przypadku aparatu ortodontycznego lub protezy powinny swoje wybory konsultować z higienistką albo dentystą – dodaje ekspertka.

Kiedyś w przewadze, dzisiaj już w mniejszości znajdują się płyny do płukania ust oparte na alkoholu etylowym. Jego stężenie wahało się około wartości 25 proc. i rekomendowane były jako te, które zwalczają prawie 100 proc. bakterii. Badania pokazały jednak coś innego: nie tylko nie zwalczają bakterii chorobotwórczych, bo do tego stężenie musiałoby sięgać nawet 70 proc. ale mogą siać spustoszenie wśród słabiej przystosowanych bakterii komensalnych, czyli tych dobrych. Skutki? Nieświeży zapach z ust, ale też... wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

− Sieć zależności i powiązań w naszym organizmie z mikrobiotą jest ogromna i wciąż badana. Jednym z takich aspektów jest biodostępność tlenku azotu, który wpływa m.in. na ciśnienie krwi. Wytwarzają go bakterie zamieszkujące różne rejony naszego organizmu. Jeśli je niszczymy, ilość związku we krwi spada, a tym samym rośnie ryzyko pojawienia się nadciśnienia – ostrzega lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz.

Wybór płukanki do ust. Decyzja wymaga zastanowienia 

Zasady stosowania płukanek do ust:

 • Nie nadużywać płynów z bakteriobójczą chlorheksydyną (jest przeznaczona do leczenia lub profilaktyki chorób dziąseł, przy dłuższym stosowaniu przebarwia zęby).
 • Alkohol w płukankach nie tylko niszczy florę bakteryjną, ale i zmniejsza wydzielanie śliny (takie produkty nie powinny być pierwszym wyborem).
 • Przy nadwrażliwości należy szukać płukanek z azotanem potasu, który ma działanie znieczulające, ale także z aminofluorkami odbudowującymi szkliwo.
 • Przy nieświeżym oddechu sprawdzą się płyny z probiotykami, które pomogą odtworzyć naturalną florę bakteryjną jamy ustnej. Często zawierają także ksylitol. Ta substancja, popularnie nazywana także cukrem brzozowym, jest „ciężkostrawna" dla szkodliwych bakterii, dlatego pomaga je zwalczać.
 •  Dla osób, które piją dużo energetyków, soków owocowych lub jedzą owoce, a więc są narażone na kwasową erozję szkliwa, wskazane są płyny z remineralizującym hydroksyapatytem. Niektóre z nich mogą być gęste – o zawiesistej konsystencji.
 • Płyny z chlorkiem cetylopirydyniowym – popularnym składnikiem antybakteryjnym – mogą przebarwiać zęby w dziwny sposób. Eksperci tłumaczą to umierającymi bakteriami na szkliwie. Łatwo je usunąć.

Nowe trendy w higienie jamy ustnej nie zawsze godne uwagi 

Mowa o ekotrendzie w stomatologii. Jakie tu mogą być zagrożenia? Na celowniku stomatologów znalazły się produkty bez fluoru.

− Ekologiczne rozwiązania są jak najbardziej potrzebne i pożądane, jednak muszą być w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną. Jednym z filarów profilaktyki próchnicy są fluorki, a ich w produktach oznaczonych metką „eko" często brakuje. Bez tego pierwiastka szkliwo jest podatne na działanie kwasów, a tym samym łatwiej ulega demineralizacji - przestrzega ekspertka.

- Trzeba zwrócić też uwagę między innymi na tabletki zastępujące pastę, które nie mają SLS. Ten związek odpowiada za właściwości pieniące. Mamy przez to skłonność do mocniejszego szorowania, dokładania kolejnej tabletki do pojedynczego mycia, a tym samym zwiększania potencjału abrazyjnego. Nie tędy droga – zauważa dentystka z Medicover Stomatologia.

Wskazówka od dentysty: wybierając produkty ekologiczne, należy zwracać uwagę na skład i sposób użycia. Może się okazać, że nie wszystkie środki będą odpowiednie do codziennego stosowania, ale znajdą zastosowanie jako uzupełnienie higieny. Na plus są wszelkie ziołowe wyciągi, a na minus specyfiki bez fluorków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH