PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadgorliwość w usuwaniu zębów w chorobach przyzębia

Autor: nieck • Źródło: en
17-06-2021, 09:27
Nadgorliwość w usuwaniu zębów w chorobach przyzębia Wskazania do ekstrakcji zęba (fot. pixabay)
Na całym świecie choroba przyzębia jest główną przyczyną utraty zębów. Jednak niewiele badań do tej pory oceniało  więzadło ozębnej w usuniętych zębach  w odniesieniu do wskazań do ekstrakcji. Problemem zajęli się naukowcy z Brazylii.
  • W  badaniu wykonanym w Brazylii osoby, którym usunięto zęby ze wskazań periodontologicznych, były znacznie starsze niż pacjenci, którzy przeszli zabieg  ekstrakcji zębów z jakichkolwiek innych wskazań.
  • Choroba przyzębia w większości przypadków postępuje powoli, a poważną utratę przyczepu najczęściej można spotkać u osób starszych. 
  • Ponad 70 proc. ekstrakcji u pacjentów periodontologicznych można było uniknąć, gdyż zalecono je przedwcześnie.

Główne wskazania do ekstrakcji to:

- zaawansowana próchnica,
- choroby przyzębia,
- złamania,
- nieudane leczenie endodontyczne,
- wymogi leczenia ortodontycznego i protetycznego
- zęby trzecie trzonowe zatrzymane,
- wybór ekstrakcji przez pacjenta, jako tańszej metody leczenia.

Utraty zębów można uniknąć poprzez bardzo dobry poziom higieny jamy ustnej oraz częste okresowe wizyty kontrolne. Tylko tak można w radykalny sposób zmniejszyć, jeśli nie wyeliminować próchnicę oraz  choroby przyzębia, które najczęściej prowadzą do ekstrakcji zębów.

Zębów wyrywanych mniej, ale nadal za dużo

Utrata zębów jako zjawisko, znacząco się zmniejsza w wielu krajach, jednak bezzębie obejmuje nadal duży odsetek osób w podeszłym wieku. Badanie epidemiologiczne przeprowadzone w Brazylii w 2010 r. wykazało, że osobom w wieku 65–74 lat średnio brakuje 25 zębów, zaś ponad połowa ludzi w tej grupie wiekowej dotknięta jest bezzębiem. 

Natomiast w Europie średnia liczba zębów wynosi w starzejącej się populacji zwykle poniżej 20 i dramatycznie spada wraz z wiekiem.

Parodontoza zbiera żniwo w postaci ekstrakcji zębów

Choroba przyzębia jest uważana za główną przyczynę utraty zębów. Tyle że, istnieje rozbieżność między dużą liczbą zębów usuniętych ze wskazań periodontologicznych a stosunkowo niską częstością występowania  zaawansowanej parodontozy.

Wcześniejsze badania oceniały poziom przyczepu w zębach usuniętych ze wskazań periodontologicznych. Wynika z nich, że wiele ekstrakcji jest przeprowadzanych w umiarkowanym stadium choroby przyzębia.

Celem pracy była ocena więzadeł  przyzębia pod kątem wskazań do ekstrakcji w usuniętych zębach  w ramach publicznej ochrony zdrowia.

Naukowcy założyli, że ​​wiele zębów usuniętych ze wskazań periodontologów może zostać zachowanych.

Wyniki analizy opublikowało pismo International Dental Journal.

Przedwczesne decyzje o konieczności ekstrakcji zęba

W badaniu wzięło udział 15 państwowych klinik stomatologicznych w Brazylii i 19 pracujących w nich dentystów.

W sumie zbadano 414 usuniętych zębów wykorzystując mikroskop stereoskopowy, oceniając dla każdego zęba procent pozostałego więzadła ozębnej.  

Okazało się, że średnio 34,8 proc. więzadła ozębnej stwierdzono w przypadku zębów usuniętych ze wskazań periodontologicznych. Biorąc pod uwagę, że przynajmniej w teorii można utrzymać zęby posiadające ponad 30 proc. więzadła ozębnej, to z tej analizy wynika, że można było uniknąć ponad dwóch  trzech ekstrakcji zębów u pacjentów periodontologicznych.

Według badań przeprowadzonych na terenie Szwecji przez Lindhe i Nymana nawet przy zaawansowanej parodontozie można utrzymać zęby przez 14 lat, o ile uda się zachowywać bardzo staranną kontrolę płytki nazębnej. Ponadto zęby te często  często służą jako filary  dla  stałych rekonstrukcji protetycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ząb   dentysta   ekstrakcja   periodontologia   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH