
- W badaniu wykonanym w Brazylii osoby, którym usunięto zęby ze wskazań periodontologicznych, były znacznie starsze niż pacjenci, którzy przeszli zabieg ekstrakcji zębów z jakichkolwiek innych wskazań.
- Choroba przyzębia w większości przypadków postępuje powoli, a poważną utratę przyczepu najczęściej można spotkać u osób starszych.
- Ponad 70 proc. ekstrakcji u pacjentów periodontologicznych można było uniknąć, gdyż zalecono je przedwcześnie.
Główne wskazania do ekstrakcji to:
- zaawansowana próchnica,
- choroby przyzębia,
- złamania,
- nieudane leczenie endodontyczne,
- wymogi leczenia ortodontycznego i protetycznego
- zęby trzecie trzonowe zatrzymane,
- wybór ekstrakcji przez pacjenta, jako tańszej metody leczenia.
Utraty zębów można uniknąć poprzez bardzo dobry poziom higieny jamy ustnej oraz częste okresowe wizyty kontrolne. Tylko tak można w radykalny sposób zmniejszyć, jeśli nie wyeliminować próchnicę oraz choroby przyzębia, które najczęściej prowadzą do ekstrakcji zębów.
Zębów wyrywanych mniej, ale nadal za dużo
Utrata zębów jako zjawisko, znacząco się zmniejsza w wielu krajach, jednak bezzębie obejmuje nadal duży odsetek osób w podeszłym wieku. Badanie epidemiologiczne przeprowadzone w Brazylii w 2010 r. wykazało, że osobom w wieku 65–74 lat średnio brakuje 25 zębów, zaś ponad połowa ludzi w tej grupie wiekowej dotknięta jest bezzębiem.
Natomiast w Europie średnia liczba zębów wynosi w starzejącej się populacji zwykle poniżej 20 i dramatycznie spada wraz z wiekiem.
Parodontoza zbiera żniwo w postaci ekstrakcji zębów
Choroba przyzębia jest uważana za główną przyczynę utraty zębów. Tyle że, istnieje rozbieżność między dużą liczbą zębów usuniętych ze wskazań periodontologicznych a stosunkowo niską częstością występowania zaawansowanej parodontozy.
Wcześniejsze badania oceniały poziom przyczepu w zębach usuniętych ze wskazań periodontologicznych. Wynika z nich, że wiele ekstrakcji jest przeprowadzanych w umiarkowanym stadium choroby przyzębia.
Celem pracy była ocena więzadeł przyzębia pod kątem wskazań do ekstrakcji w usuniętych zębach w ramach publicznej ochrony zdrowia.
Naukowcy założyli, że wiele zębów usuniętych ze wskazań periodontologów może zostać zachowanych.
Wyniki analizy opublikowało pismo International Dental Journal.
Przedwczesne decyzje o konieczności ekstrakcji zęba
W badaniu wzięło udział 15 państwowych klinik stomatologicznych w Brazylii i 19 pracujących w nich dentystów.
W sumie zbadano 414 usuniętych zębów wykorzystując mikroskop stereoskopowy, oceniając dla każdego zęba procent pozostałego więzadła ozębnej.
Okazało się, że średnio 34,8 proc. więzadła ozębnej stwierdzono w przypadku zębów usuniętych ze wskazań periodontologicznych. Biorąc pod uwagę, że przynajmniej w teorii można utrzymać zęby posiadające ponad 30 proc. więzadła ozębnej, to z tej analizy wynika, że można było uniknąć ponad dwóch trzech ekstrakcji zębów u pacjentów periodontologicznych.
Według badań przeprowadzonych na terenie Szwecji przez Lindhe i Nymana nawet przy zaawansowanej parodontozie można utrzymać zęby przez 14 lat, o ile uda się zachowywać bardzo staranną kontrolę płytki nazębnej. Ponadto zęby te często często służą jako filary dla stałych rekonstrukcji protetycznych.
Komentarze