
- Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia
- To, czy istnieje konkretny związek między utratą zębów a nadciśnieniem, nie zostało do końca rozstrzygnięte
- Przeprowadzono przegląd prac naukowych w celu zbadania związku między utratą zębów a nadciśnieniem. Wyniki tego badania są zaskakujące

Czytaj więcej
Tego twój dentysta nie znosi. Czego nie robić u dentystyUtrata zębów a nadciśnienie. Co jest przyczyną a co skutkiem
Naukowcy twierdzą, że związek między utratą zębów a nadciśnieniem może być dwukierunkowy. Analizy uzyskanych do tej pory danych potwierdzają właśnie taką zależność.
Z badania prowadzonego przez pracowników Dental College of Georgia, Augusta University, w Stanach Zjednoczonych wynika, że pacjenci z poważnymi brakami we własnym uzębieniu mieli o 12 proc. większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Ponadto na każde siedem brakujących zębów ryzyko nadciśnienia wzrastało także o blisko 12 proc.
Co więcej, ryzyko nadciśnienia wzrastało wraz z nasileniem choroby przyzębia. Pacjenci z umiarkowaną lub zaawansowaną paradontozą mieli o 20 proc. większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
Ponadto pacjenci z nadciśnieniem mają zwiększone ryzyko utraty zębów w porównaniu do ich rówieśników, którzy mają ciśnienie krwi w normie.
Kobiety vs mężczyźni. Różne przyczyny utraty zębów
Autorzy badania wskazali również, że dla mężczyzn i kobiet istnieją różne czynniki ryzyka. Nadciśnienie jest główną przyczyną zachorowalności i śmierci u kobiet po menopauzie. W przypadku kobiet po menopauzie, ze znaczną utratą zębów, ryzyko rozwoju nadciśnienia jest o 20 proc. wyższe niż u kobiet w podobnym wieku bez nadciśnienia. I jeszcze jedna różnica wynikająca z płci - kobiety w starszym wieku częściej tracą zęby w wyniku osteoporozy niż mężczyźni.
Jeśli chodzi o mężczyzn, to palenie tytoniu (jako bardziej wśród nich powszechne niż w przypadku kobiet) częściej prowadzi zarówno do utraty zębów jak i do nadciśnienia.
Badanie ukazało się w Journal of Dentistry.

Czytaj więcej
Praca dla dentysty za 70 tys. funtów miesięcznieChoroby kardiologiczne i choroby stomatologiczne. Silnie powiązane
Problemy ze zdrowiem ogólnym (nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe) oraz choroby jamy ustnej mają bardzo podobne czynniki ryzyka.
Do takich wspólnych czynników ryzyka należą:
- wiek,
- płeć,
- palenie tytoniu,
- otyłość
- cukrzyca.
Jak tłumaczy się dwustronną zależność między nadciśnieniem a wypadaniem zębów?
Produkty toksyczne, ogólnoustrojowe mediatory zapalne i bakteriemia powodują zapalenie naczyń i dysfunkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, które wpływają na nadciśnienie.
Ogólnoustrojowe zapalenie związane z nadciśnieniem może również aktywować miejscowy stan zapalny, uwalniając mediatory zapalenia przyzębia i niszcząc tkanki przyzębia, co z czasem prowadzi do utraty zębów.
- Istnieje potrzeba przeprowadzenia badań, które doprowadzą do dokładnego poznania mechanizmu związku między nadciśnieniem a utratą zębów – podsumowali autorzy badania.

Czytaj więcej
Stosował płyn do płukania ust. Niemal stracił wzrok
Komentarze