• Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia
  • To, czy istnieje konkretny związek między utratą zębów a nadciśnieniem, nie zostało do końca rozstrzygnięte
  • Przeprowadzono  przegląd prac naukowych w celu zbadania związku między utratą zębów a nadciśnieniem. Wyniki tego badania są zaskakujące

Utrata zębów a nadciśnienie. Co jest przyczyną a co skutkiem

Naukowcy twierdzą, że związek między utratą zębów a nadciśnieniem może być dwukierunkowy. Analizy uzyskanych do tej pory danych potwierdzają właśnie taką zależność. 

Z badania prowadzonego przez pracowników Dental College of Georgia, Augusta University, w Stanach Zjednoczonych wynika, że pacjenci z poważnymi brakami we własnym uzębieniu mieli o 12 proc.  większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Ponadto na każde siedem brakujących zębów ryzyko nadciśnienia wzrastało także o blisko 12 proc.

Co więcej, ryzyko nadciśnienia wzrastało wraz z nasileniem choroby przyzębia.  Pacjenci z umiarkowaną lub zaawansowaną paradontozą mieli o 20 proc. większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Ponadto pacjenci z nadciśnieniem mają zwiększone ryzyko utraty zębów w porównaniu do ich rówieśników, którzy mają ciśnienie krwi w normie.

Kobiety vs mężczyźni. Różne przyczyny utraty zębów

Autorzy badania wskazali również, że dla mężczyzn i kobiet istnieją różne czynniki ryzyka. Nadciśnienie jest główną przyczyną zachorowalności i śmierci u kobiet po menopauzie. W przypadku kobiet po menopauzie, ze znaczną utratą zębów, ryzyko rozwoju nadciśnienia  jest o 20 proc. wyższe niż u kobiet w podobnym wieku bez nadciśnienia.  I jeszcze jedna różnica wynikająca z płci -  kobiety w starszym wieku częściej tracą zęby w wyniku osteoporozy niż mężczyźni.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to palenie tytoniu (jako bardziej wśród nich powszechne niż w przypadku kobiet) częściej prowadzi zarówno do utraty zębów jak i do nadciśnienia. 

Badanie ukazało się w Journal of Dentistry. 

Choroby kardiologiczne i choroby stomatologiczne. Silnie powiązane

Problemy ze zdrowiem ogólnym (nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe) oraz choroby jamy ustnej  mają bardzo podobne czynniki ryzyka.
Do takich wspólnych czynników ryzyka należą:  

  • wiek,
  • płeć,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość
  • cukrzyca.

Jak tłumaczy się dwustronną zależność między nadciśnieniem a wypadaniem zębów?

Produkty toksyczne, ogólnoustrojowe mediatory zapalne i bakteriemia powodują zapalenie naczyń i dysfunkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, które wpływają na nadciśnienie.

Ogólnoustrojowe zapalenie związane z nadciśnieniem może również aktywować miejscowy stan zapalny, uwalniając mediatory zapalenia przyzębia i niszcząc tkanki przyzębia, co z czasem prowadzi do utraty zębów.

- Istnieje potrzeba przeprowadzenia badań, które doprowadzą do dokładnego poznania mechanizmu związku między nadciśnieniem a utratą zębów – podsumowali autorzy badania.