PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Na ból zęba antybiotyk. Przepisywane są też opioidy

Autor: nieck • Źródło: en
17-07-2022, 10:01
Na ból zęba antybiotyk. Przepisywane są też opioidy W większości przypadków na ból zęba wystarcza lek przeciwzapalny Fot. Shutterstock
Większość dorosłych i dzieci, którzy z bólem zęba zgłaszają się na  szpitalną izbę przyjęć (SOR), wychodzą z receptą na antybiotyki lub opioidy. Te środki nadal są nadużywane w leczeniu bólu stomatologicznego.
  • Opioidy i antybiotyki są nadużywane w leczeniu prostego bólu zęba u osób dorosłych i dzieci
  • Dziewięciu na dziesięciu dorosłych pacjentów, którzy zgłaszają sie z bólem zęba na ostry dyżur do szpitala otrzymują receptę na antybiotyk
  • W większości przypadków skuteczny byłby lek przeciwzapalny 

Ból zęba. Nadmiarowo leczony antybiotykami

Nawet  9 na 10 dorosłych i  6 na 10 dzieci, którzzy zgłosili się na SOR z bólem zębów bez widocznych oznak infekcji, miało przepisane antybiotyki. Ponadto połowie dorosłych pacjentów zaordynowano opioidy, wyszczególniaja autorzy raportu, który ukazał się na łamach American Journal of Emergency Medicine.

- Opioidy i antybiotyki są nadużywane w leczeniu  bólu zęba  dorosłych i dzieci, podkreśla dr Jeffrey Jones z Michigan State University College of Human Medicine.

W 2018 r, odnotowano w Stanach Zjednoczonych blisko 2 mln zgłoszeń na ostry dyżur spowodowanych bólem zęba. Tylko w 5 proc. przypadków pacjenci zostali przyjęci do szpitala.

Szpitalna izba przyjęć rzadko jest wyposażona w sprzęt stomatologiczny, więc zabiegi dentystyczne są tam rzadko przeprowadzane. Zamiast zabiegu pacjent otrzymuje receptę na środek mający uśmierzyć ból. Ta tendencja jest o tyle niepokojąca, stwarza większe zagrożenie na pojawienie się lekooporności bakterii. Takie wnioski płyną z analizy  5,9 tys. przypadków (z czego  5,2 tys. to dorośli) wizyt na ostrym dyżurze w okresie od 2018 do 2021. We wszystkich badanych przypadkach nie było  widocznych objawów infekcji, takich jak:

  • gorączka,
  • ropnie,
  • szczękościsk l
  • obrzęk wewnątrz jamy ustnej
  • opuchlizna twarzy.

Antybiotyk zamiast leku przeciwzapalnego

Okazuje się, że  90,3 proc. dorosłych pacjentów i 61,1 proc. dzieci otrzymało antybiotyki. Najczęściej przepisano im penicylinę lub amoksycylinę. Co więcej, także opioidy, najczęściej hydrokodon, były przepisywane zbyt często, choć nie w takim stopniu jak antybiotyki.

Opioidy przepisano 48,3 proc. dorosłych i 12,6 proc. dzieci. Mimo że  niesteroidowe leki przeciwzapalne są skuteczne w leczeniu bólu zębów, są  rzadko ordynowane, wskazują badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH