PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

MRI: efektywny obraz w ortodoncji

11-07-2013, 00:01
MRI: efektywny obraz w ortodoncji (foto: Fotolia/PTWP)
MRI: efektywny obraz w ortodoncji (foto: Fotolia/PTWP)
MRI nie jest urządzeniem stanowiącym nową jakość w stomatologii, jednak rezonans magnetyczny o promieniowaniu niejonizującym - już tak. Dzięki tomograi  komputerowej, z wykorzystaniem promieni stożkowych (Cone beam Computed Tomography - CBCT), dokładniejsza jest diagnostyka m.in. w: implantologii, stomatologii chirurgicznej, ortodoncji, periodontologii.

O zaletach tej metody przekonywali naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu, przedstawiając  wyniki analiz porównawczych w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery, lipiec 2013, Vol. 71:7, pp. 1159-1169.

Jak wiadomo MRI, oferujący obraz 3D, pozwala na uzyskanie precyzyjnych informacji o tkance miękkiej i kostnej, przy zdecydowanie niewielkiej dawce promieniowania jonizującego. To ważne, bo w ortodoncji dominującą grupą badanych osób tworzą dzieci i młodzież.

W celu oswojenia najmłodszych z rezonansem, naukowcy opracowali procedurę 15-minutowego przygotowania do  badania MRI. Dzieci otrzymują zatyczki d uszu i wraz z przytulankami układane są w pozycji umożliwiającej badanie. Cała procedura, związana z analizą MRI, zajmuje co najwyżej 5 minut. To czas, który mali pacjenci z reguły jeszcze tolerują bez ruchu i bez konieczności aplikowania środków uspokajających.

CBCT pozwala na zarejestrowanie takich zmian okołowierzchołkowych (wokół zębów zarówno leczonych, jak i nie leczonych endodontycznie), które nie są widoczne na tradycyjnych zdjęciach zębowych.

Istotne jest to, że zdjęcia rentgenowskie nie pozwalają na określenie trzeciego wymiaru (głębokości), tymczasem jest to możliwe dzięki zastosowaniu CBCT.

Tomograa  komputerowa z promieniem stożkowym doskonale sprawdza się przy uwidacznianiu w kości zębów nadliczbowych.

CBCT polecany jest również jako najczulszy sposób określenia lokalizacji zatrzymanych kłów oraz określenia resorpcji korzeni sąsiadujących zębów. Pod tym względem nie sprawdzają się w równym stopniu zdjęcia pantomograczne.

Tomograa komputerowa z promieniem stożkowym przy analizie schorzeń stawu skroniowo - żuchwowego, jest szczególnie polecana nie tylko ze względu na wyższą dokładność badania, ale także z uwagi na wyraźniej mniejsze koszty niż jest to w przypadku tomografii  rezonansu magnetycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   diagnostyka obrazowa   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH