• Jednym z najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zębów mądrości
  • Po operacji pacjent często cierpi z powodu bólu i opuchlizny, czasami też ma problemy ze szczękościskiem
  • Zbadano, że stosowanie irygacji chłodzonym roztworem soli może być prostą, niedrogą i skuteczną metodą zmniejszenia dolegliwości pooperacyjnych

Sól fizjologiczna. Temperatura ma znaczenie

Jednym z najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja trzeciego trzonowca dolnego. Niestety, zabieg ten często wiąże się z powikłaniami, dolegliwości często długo się utrzymują i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Powikłania zabiegu usuwania zębów mądrości:

  • obrzęk twarzy,
  • ból
  • szczękościsk.

Wykonano badanie kliniczne, którego celem  było porównanie natężenia powikłań pozabiegowych po ekstakcji ósemek, podczas której lekarz dentysta używał do irygacji soli fizjologicznej o różnej temperaturze (4°C, 10°C lub 25°C). Opis badania zamieścił Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

W badaniu wzięło udział  48  pacjentów (28 kobiet, 20 mężczyzn, średnia wieku 25 lat), którzy mieli przejść ekstrakcję dwóch zębów mądrości.  U każdej z osób przy zabiegu usuwania jednego trzonowca stosowano sól fizjologiczną o temperaturze 4°C lub 10°C, natomiast ekstrakcja drugiego zęba mądrości (21 dni później) odbywała się wraz z irygacją płynem o  temperaturze 25°C.

W różnych odstępach czasu - w pierwszym, trzecim i siódmym dniu po operacji - był badany szczękościsk i obrzęk. Odczuwany ból oceniano za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS) oraz na podstawie ilości przyjętych  leków przeciwbólowych  w ciągu tygodnia po zabiegu.

Sól fizjologiczna prosto z lodówki. Sposób na powikłania po usuwaniu ósemki

W sumie w badaniu usunięto 96 trzecich trzonowców. Ekstrakcje były wykonywane w dwóch różnych gabinetach dentystycznych. Podczas wszystkich zabiegów stosowano blokadę nerwów zębodołowych dolnych, językowych i policzkowych, za pomocą znieczulenia miejscowego -  chlorowodorku adrenaliny (0,006 mg/ml) i chlorowodorku artykainy (40 mg/ml ). Osteotomie wykonano za pomocą okrągłego wiertła o średnicy 1,6 mm z szybkoobrotową rękojeścią chirurgiczną  (20 tys. obr./min) przy irygacji solą fizjologiczną w różnych, wcześniej ustalonych temperaturach.

Wg wyników badania najmniej powikłań, gdy stomatolog stosował  podczas zabiegu sól fizjologiczną o temperaturze 4°C w porównaniu do irygacji roztworem o temperaturze 10°C i 25°C. Pacjenci po ekstrakcji odczuwali słabszy ból i szczękościsk, byli mniej opuchnięci oraz przyjmowali niższe dawki leków przeciwbólowych. 

- W chirurgii zatrzymanego trzeciego zęba trzonowego, stosowanie irygacji chłodzonym roztworem soli podczas osteotomii może być prostą, niedrogą i skuteczną metodą zmniejszenia wczesnych dolegliwości pooperacyjnych, podsumowuje kierujący badaniem dr. Gülfesana Çanakçi z Uniwersytetu Trakya w Edirne, w Turcji.