
- Do czasu pojawienia się wariantu Delta preparaty Pfizera i AstraZeneki po upływie dwóch tygodni miały skuteczność na poziomie 85 i 65 proc.
- Obecnie w Wielkiej Brytanii obserwuje się spadek efektywności ochrony przed zakażeniem koronawirusem dawanej przez te szczepionki.
- Nikt nie wie, czy skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 nadal będzie spadać.
- Szczepienie nadal chroni przed hospitalizacją z powodu powikłań COVID-19.
Analizy blisko 3 mln próbek, pobranych z nosa i gardła, pozyskanych w Wielkiej Brytanii w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 1 sierpnia 2021 r., wykazują że w ostatnich trzech miesiącach od podania szczepionki Pfizera/BioNTech lub AstraZeneki poziom ochrony przed zakażeniem koronawirusem zmniejszył się odpowiednio do 75 proc. i 61 proc.
Właśnie na ten okres przypada rozprzestrzenianie się bardziej zakaźnego wariantu Delta.
Główna autorka badań prof. Sarah Walker z Oksfordu zapewnia jednak, że obydwie szczepionki podane w dwóch dawkach wciąż dobrze chronią przed Deltą. - Gdy uzyskuje się wysoką skuteczność już na początku szczepień, mamy przed sobą dłuższy okres dobrej ochrony - zwraca uwagę.
Najprawdopodobniej skuteczność obydwu najczęściej używanych preparatów będzie podobna za cztery, pięć miesięcy.
Wirus równie szybko namnaża się u osób zaszczepionych i niezaszczepionych
Poza tym, żena zakażenie wywoływane przez wariant Delta narażone są również osoby zaszczepione -to wiremia, czyli ilość wirusów w organizmie zaatakowanej osoby, nawet po dwóch dawkach może być podobna, jak u osób niezaszczepionych. Takiej reguły nie obserwowano zanim nie pojawił się wariant Delta.
Jednak nadal osoby zaszczepionej dwoma dawkami, nawet jeśli zachorują na COVID-19, są lepiej chronione przed powikłaniami tej choroby.

Komentarze