PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Miód w leczeniu chorób przyzębia

Autor: nieck • Źródło: en
26-08-2021, 09:03
Miód w leczeniu chorób przyzębia Miód manuka jest niedoceniany w leczeniu problemów jamy ustnej (fot. Unsplash)
Kolejne badania potwierdzają skuteczność miodu manuka w profilaktyce i leczeniu różnych problemów stomatologicznych. Niektórzy eksperci zalecają nawet ten pszczeli produkt w charakterze pasty do zębów.
  • Badania naukowe wskazują, że miód manuka ma skuteczność w walce z biofilmem porównywalną z płynami do płukania zębów.
  • Może być stosowany w profilaktyce próchnicy zębów i stanów zapalnych przyzębia będących skutkiem leczenia ortodontycznego.
  • Miód manuka łagodzi objawy kserostomii, która może być skutkiem ubocznym  blisko 145 leków.
  • Miód manuka ma szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego i w przeciwieństwie do tradycyjnych antybiotyków, nie odnotowano oporności na jego działanie. Jednak sam mechanizm, dzięki któremu pszczeli produkt jest tak skuteczny pozostaje niejasny.

Miód jako mieszanka lecznicza

Miód manuka  (podobnie jak inne miody) zawiera około 80 proc. cukrów i 17 proc. wody. Pozostałe 3 proc. to składniki mineralne, kwasy organiczne i enzymy.

Na cukry w ​​miodzie składa się 31 proc. glukozy, 38 proc. fruktozy i mieszaniny bardziej złożonych cukrów, które są trudniejsze do rozłożenia w procesie trawienia. Miód zawiera również od 4 do 5 proc. fruktooligosacharydów, które są doskonałymi prebiotykami odżywiającymi pożyteczne bakterie w jelitach.

Wszystkie miody zawierają około 200 biologicznie czynnych substancji chemicznych. Niefiltrowane miody są dobrym źródłem aminokwasów, witamin z grupy B, cynku, potasu, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu.

Z tym że miód manuka ma nawet do czterech razy więcej składników odżywczych niż wszystkie inne miody kwiatowe. Większość jego farmakologicznych efektów to efekt działania polifenoli, które występują w nim w  dużych stężeniach. A szczególnie metyloglioksalu - substancji, która nie występuje w innych miodach.

Miód jako wsparcie terapii chorób przyzębia

Na ile pszczele produkty nadają się do wykorzystania w leczeniu  chorób  przyzębia sprawdzono analizując literaturę naukową.  Przegląd dotyczył publikacji, które powstały do końca stycznia 2019 r.  W pracach tych badano głównie miód manuka i miody wielokwiatowe.

Testowane miody wykazywały znaczące działanie przeciwdrobnoustrojowe, wobec ośmiu typów bakterii periodontologicznych. Jednak potrzebne są  dodatkowe eksperymenty, aby zbadać pełne spektrum przeciwdrobnoustrojowe miodu pod kątem wszystkich patogenów związanych z chorobami przyzębia, podkreślali autorzy pracy opublikowanej w  Journal of Antimicrobial Chemotherapy.

Miód - skuteczny nawet jako pasta do zębów

Ponad sto chorób ogólnych uwidacznia się w jamie ustnej a ponad 145 leków  daje skutek uboczny w postaci suchości jamy ustnej. Miód manuka bardzo skutecznie łagodzi te dolegliwości. Mając właściwości przeciwbakteryjne, skutecznie zapobiega narastaniu biofilmu, zmniejsza ilość produkowanych przez drobnoustroje kwasów oraz łagodzi stany zapalne dziąseł. 

Randomizowane badania naukowe wskazują, że miód może być stosowany w profilaktyce próchnicy zębów i stanów zapalnych przyzębia będących skutkiem leczenia ortodontycznego. Natomiast pszczeli produkt uzyskiwany z kwiatów drzewa manuka ma skuteczność porównywalną do płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną.

Dr Alvin Danenberg amerykański periodontolog z Bluffton Center for Dentistry i wykładowca w College of Integrative Medicine zaleca także miód manuka jako pastę do zębów, a konkretnie poleca,  aby połowę łyżeczki miodu przy pomocy języka rozprowadzić na zębach, a następnie szczotkować je szczoteczką do zębów, dokładnie w taki sam sposób jak pastą do zębów.

Podobna ilość miodu, stosowana wielokrotnie w ciągu dnia, pomaga na różnego typu dolegliwości.  Na przykład, usuwa przykry zapach z ust i przyspiesza gojenie ran w jamie ustnej. Wielokrotnie dowodzono, że przynosi korzyści pacjentom z nowotworami głowy i szyi leczonych naświetleniami. Łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej oraz zespół suchości jamy ustnej powodowane przez radioterapię, podkreśla ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   leczenie protetyczne  

POLECAMY W SERWISACH