PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mikroroboty do czyszczenia zębów. Czy są równie skuteczne jak szczoteczki?

Autor: nieck • Źródło: en
13-07-2022, 14:25
Mikroroboty do czyszczenia zębów. Czy są równie skuteczne jak szczoteczki? Trwają prace nad technologią, która zastąpi szczoteczkę do zębów Fot. Shutterstock
Naukowcy opracowali technologię, która usuwa płytkę nazębną i bakterie powodujące próchnicę. Metoda działa "bezdotykowo", za to z wykorzystaniem nanocząstek tlenku żelaza i pola magnetycznego. 

  • Nowa technologia stworzona do usuwania płytki nazębnej korzysta z nanocząstek tlenku żelaza, mające aktywność katalityczną i magnetyczną
  • Ruch nanocząstek sterowany jest za pomocą pola magnetycznego
  • ..

Czy szczoteczki do zębów przejdą do lamusa

Naukowcy dowodzą, że zmiennokształtne mikroroboty mogą zastąpić szczoteczkę do zębów i nić stomatologiczną.

Prace prowadzone na University of Pennsylvania dobiegły końca. Ich efektem jest system, który może usuwać płytkę nazębną i bakterie próchnicogenne z powierzchni zębów.

Technologia została stworzona z nanocząstek tlenku żelaza, które wykazują aktywność katalityczną i magnetyczną. Dzięki temu można sterować ich ruchem i rozmieszczeniem za pomocą pola magnetycznego.

Udało się je przekształcić w dwa rodzaje struktur:

  • przypominającą włosie, które usuwa płytkę nazębną,
  • długie nitki, które czyszczą przestrzenie między zębami jak nić dentystyczna.

- Nanocząstki można kształtować i kontrolować za pomocą pola magnetycznego w zaskakujący sposób. Tworzymy włosie, które może się rozciągać, przesuwać, a nawet przenosić w tę i z powrotem w przestrzeni, podobnie jak nici dentystyczne. Działają podobnie jak ramię robota, które może sięgnąć i wyczyścić powierzchnię w konkretnym punkcie. System można zaprogramować tak, aby automatycznie wykonywał montaż nanocząstek i sterował ich ruchem, tłumaczy zasady działania technologii pracy dr Edward Steager z University of Pennsylvania.

Twardość włosia nanoszczoteczki pod kontrolą

Ponadto naukowcy mogli wykorzystać pole magnetyczne do precyzyjnego dostosowania sztywności włosia. Ta technologia ma zdolność zapobiegania próchnicy i chroni dziąsła przed stanami zapalnymi. A to za sprawą jego właściwości: włosie może być wystarczająco grube, aby usunąć bakterie, i wystarczająco cienkie, aby nie powodować uszkodzeń miękkiej tkanki dziąseł.

Użytkownicy mogą dostosowywać właściwości technologii do swoich indywidualnych potrzeb.

Badacze przystępując do prac nad nową technologią wyszli z założenia że nudną, ale kluczową dla zdrowia jamy ustnej czynność szczotkowania i nitkowania zębów można by w jakiś sposób zastąpić.

Na razie prace zakończyły się sukcesem i ich autorzy chcą swój wynalazek przekształcić w prawdziwy produkt do codziennego stosowania.  Może on być niezwykle pomocny dla tych, dla których dbanie o higienę jamy ustnej jest dużym wyzwaniem: albo nie potrafią samodzielnie szczotkować i nitkować zębów, albo mają trudności z myciem zębów.

Ortodonta prof. Hyun (Michel) Koo  z University of Pennsylvania stwierdził: mycie zębów, nitkowanie, płukanie, to wieloetapowy proces. Sporym ułatwieniem byłoby, gdyby wszystkie te czynności wykonały za nas nanoroboty. Bez użycia rąk, zautomatyzowany sposób. Opracowana technologia,  będąca nie mniej skuteczna niż tradycyjne szczotkowanie i nitkowanie zębów, nie wymaga zręczności manualnej. Chcielibyśmy, aby mogły korzystać z niej osoby starsze i z niepełnosprawnościami, podkreśla ekspert.

Koniec szczoteczek do zębów?

"Mikrorój" nanorobotów naśladuje kształt szczoteczki do zębów.

- Okazuje się, że wynalazek szczoteczki do zębów pozostaje względnie niezmieniony od tysiącleci – mówi prof. Koo. 

Nowa technologia działa sprawnie w każdych warunkach. - Nie ma znaczenia, czy masz proste zęby, czy nierówne zęby, nanoroboty dostosowują  się do różnych powierzchni. System dopasowuje się do wszystkich zakamarków jamy ustnej, chwali projekt prof. Koo. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH