Melatonina jako środek uspokajający przy ekstrakcji ósemek

- Przeciwlękowe działanie melatoniny nie jest tak silne jak benzodiazepinu, ale wystarczające, aby istotnie zmniejszyć strach przed usuwaniem zęba.
- Suplement ten nie wpływa na zdolności psychomotoryczne i funkcje poznawcze pacjenta.
- Melatonina może być stosowana w stomatologii jako środek uspokajający, przeciwbólowy, przeciwlękowy i przeciwzapalny, a także przyspieszający procesy gojenia w jamie ustnej.
Celem pracy było porównanie działania przeciwlękowego doustnej melatoniny i doustnego midazolamu u pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia trzeciego dolnego trzonowca. Badanie miało również odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu tych środków na funkcje poznawcze i psychomotoryczne.
We wcześniejszych pracach potwierdzono skuteczność melatoniny jako suplementu, który nie tylko poprawia jakości snu, ale także zapobiega migrenie.
Suplementy z melatoniną ratunkiem dla panicznie bojących się usuwania zęba?
Pacjenci, u których poziom lęku przed ekstrakcją jest bardzo wysoki, podaje się środki uspokajające, ale to wymaga dłuższego monitorowania pacjenta po zabiegu. Zespół tureckich badaczy postanowił sprawdzić, na ile skuteczna w takiej sytuacji jest melatonina.
Badanie prowadzono w Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayis University, w Turcji. Wzięło w nim udział 90 pacjentów zapisanych na zabieg usuwania dolnych zatrzymanych trzecich trzonowców. Poziom lęku przed ekstrakcją był oceniany za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS). Pomiar psychomotorycznych i poznawczych funkcji mierzono przed zabiegiem chirurgicznym za pomocą testów DSST i TMT.
Następnie wszyscy pacjenci zostali przydzieleni do jednej z trzech grup otrzymujących doustnie midazolam 0,2 mg/kg (grupa MD), doustnie melatoninę 0,4 mg/kg (grupa M) lub doustną tabletkę multiwitaminy jako placebo (grupa P).
Po 60 minutach pacjenci byli ponownie poddani tym samym trzem testom. Obliczono różnicę między wartościami VAS przed i po podaniu leku i oceniono przeciwlękowe działanie leków.
Przeciwlękowe działanie melatoniny potwierdzone testem anestezjologicznym
Nie stwierdzono różnic w wynikach trzech testów stresu przeprowadzonych w trzech grupach przed podaniem leku lub placebo.
Lęk zmniejszył się najbardziej w grupie otrzymującej midazolam, jednak różnica między grupą, która otrzymała melatoninę a grupą kontrolną także była znaczna. Poziom lęku istotnie się obniżył w porównaniu z grupą kontrolną.
Największy spadek zdolności psychomotorycznych wystąpił po midazolamie, natomiast nie odnotowano żadnej różnicy w grupach otrzymujących melatoninę i placebo, podobne zależności stwierdzono badając zdolności poznawcze. W badaniu wykorzystano także skalę Ramsaya (skalę do oceny głębokości sedacji w anestezjologii). Okazało się, że grupa otrzymująca melatoninę miała statystycznie istotnie wyższe wyniki niż grupa placebo po 25 minutach i 30 minutach od zabiegu.
Jak podkreślają naukowcy w podsumowaniu pracy opublikowanej w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery melatonina może być alternatywnym środkiem łagodzącym lęk, ułatwia pracę chirurgowi stomatologicznemu i pomaga pacjentowi lepiej znieść ekstrakcję, jednocześnie nie wpływa na jego funkcje poznawcze i psychomotoryczne.
Wyniki pokazują, że melatonina jest bezpiecznym i skutecznym środkiem przeciwlękowym, który ma tę zaletę, że nie jest lekiem uspokajającym, a zatem nie ma potencjalnie poważnych skutków ubocznych. Jednak nie ma jeszcze określonych optymalnych dawek melatoniny wskazanych u pacjentów przed ekstrakcją.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Zespół cieśni nadgarstka. Choroba zawodowa dentystów. Jak skutecznie leczyć
techDENT -
W czasie pandemii COVID-19 wzrost powikłań ciążowych. Ostrzeżenia naukowców
newsDENT -
Umiejętności zawodowe lekarzy. Co się zmieni. Analiza
lexDENT -
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT -
Jakie minimalne wynagrodzenie dla asystentek stomatologicznych. Są kontrowersje
lexDENT -
Pacjentka chciała 100 tys. zł za nieudane leczenie protetyczne. Ile przyznał jej sąd?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Annopol, lubelskie -
lekarz dentysta
Toruń, kujawsko-pomorskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie