PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Melatonina jako środek uspokajający przy ekstrakcji ósemek

Autor: nieck • Źródło: en
12-08-2021, 12:30
Melatonina jako środek uspokajający przy ekstrakcji ósemek Melatonina łagodzi lęk bez powodowania silnych skutków ubocznych (fot. Shutterstock)
Melatonina - hormon regulujący rytm dobowy ma działanie przeciwlękowe, można więc go podawać doustnie pacjentom, których czeka ekstrakcja  trzeciego trzonowca - wynika z badań naukowych.
  • Przeciwlękowe działanie melatoniny nie jest tak silne jak benzodiazepinu, ale wystarczające, aby istotnie zmniejszyć strach przed usuwaniem zęba.
  • Suplement ten nie wpływa na zdolności psychomotoryczne i funkcje poznawcze pacjenta.
  • Melatonina może być stosowana w stomatologii jako środek uspokajający, przeciwbólowy, przeciwlękowy i przeciwzapalny, a także przyspieszający procesy gojenia w jamie ustnej. 

 Celem pracy było porównanie działania przeciwlękowego doustnej melatoniny i doustnego midazolamu u pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia trzeciego dolnego trzonowca. Badanie miało również odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu tych środków na funkcje poznawcze i psychomotoryczne.

 We wcześniejszych pracach potwierdzono skuteczność melatoniny jako suplementu, który nie tylko poprawia jakości snu, ale także zapobiega migrenie. 

Suplementy z melatoniną ratunkiem dla panicznie bojących się usuwania zęba?

Pacjenci, u których poziom lęku przed ekstrakcją jest bardzo wysoki, podaje się środki uspokajające, ale to wymaga dłuższego monitorowania pacjenta po zabiegu.  Zespół tureckich badaczy postanowił sprawdzić, na ile skuteczna w takiej sytuacji jest melatonina.

Badanie prowadzono w Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayis University, w Turcji.  Wzięło w nim udział 90 pacjentów zapisanych na zabieg usuwania dolnych zatrzymanych trzecich trzonowców. Poziom lęku przed ekstrakcją był oceniany za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS).  Pomiar psychomotorycznych i poznawczych funkcji mierzono przed zabiegiem chirurgicznym za pomocą  testów DSST i TMT.

Następnie wszyscy pacjenci zostali przydzieleni do jednej z trzech grup otrzymujących doustnie midazolam 0,2 mg/kg (grupa MD), doustnie melatoninę 0,4 mg/kg (grupa M) lub doustną tabletkę multiwitaminy jako placebo (grupa P).

Po 60 minutach pacjenci byli ponownie poddani tym samym trzem testom. Obliczono różnicę między wartościami VAS przed i po podaniu leku i oceniono przeciwlękowe działanie leków.

 Przeciwlękowe działanie melatoniny potwierdzone testem anestezjologicznym

Nie stwierdzono różnic w wynikach trzech testów stresu przeprowadzonych w trzech grupach przed podaniem leku lub placebo. 

Lęk zmniejszył się najbardziej w grupie otrzymującej midazolam, jednak różnica między grupą, która otrzymała melatoninę a grupą kontrolną także była znaczna.  Poziom lęku istotnie się obniżył w porównaniu z grupą kontrolną.

Największy spadek zdolności psychomotorycznych wystąpił po midazolamie, natomiast nie odnotowano żadnej różnicy w grupach otrzymujących melatoninę i placebo, podobne zależności stwierdzono badając zdolności poznawcze.  W badaniu wykorzystano także skalę Ramsaya (skalę do oceny głębokości sedacji w anestezjologii). Okazało się, że grupa otrzymująca melatoninę miała statystycznie istotnie wyższe wyniki  niż grupa placebo po 25 minutach i 30 minutach od zabiegu.

Jak podkreślają naukowcy w podsumowaniu pracy opublikowanej w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery melatonina może być alternatywnym środkiem  łagodzącym lęk,  ułatwia pracę chirurgowi stomatologicznemu i  pomaga  pacjentowi  lepiej  znieść ekstrakcję, jednocześnie nie wpływa na jego funkcje poznawcze i psychomotoryczne.

Wyniki pokazują, że melatonina jest bezpiecznym i skutecznym środkiem przeciwlękowym, który ma tę zaletę, że nie jest lekiem uspokajającym, a zatem nie ma potencjalnie poważnych skutków ubocznych. Jednak nie ma jeszcze określonych optymalnych dawek melatoniny wskazanych u pacjentów przed ekstrakcją. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   ósemki   trzecie trzonowce   dentofobia   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH