Melatonina jako środek uspokajający przy ekstrakcji ósemek

- Przeciwlękowe działanie melatoniny nie jest tak silne jak benzodiazepinu, ale wystarczające, aby istotnie zmniejszyć strach przed usuwaniem zęba.
- Suplement ten nie wpływa na zdolności psychomotoryczne i funkcje poznawcze pacjenta.
- Melatonina może być stosowana w stomatologii jako środek uspokajający, przeciwbólowy, przeciwlękowy i przeciwzapalny, a także przyspieszający procesy gojenia w jamie ustnej.
Celem pracy było porównanie działania przeciwlękowego doustnej melatoniny i doustnego midazolamu u pacjentów poddawanych zabiegowi usunięcia trzeciego dolnego trzonowca. Badanie miało również odpowiedzieć na pytania dotyczące wpływu tych środków na funkcje poznawcze i psychomotoryczne.
We wcześniejszych pracach potwierdzono skuteczność melatoniny jako suplementu, który nie tylko poprawia jakości snu, ale także zapobiega migrenie.
Suplementy z melatoniną ratunkiem dla panicznie bojących się usuwania zęba?
Pacjenci, u których poziom lęku przed ekstrakcją jest bardzo wysoki, podaje się środki uspokajające, ale to wymaga dłuższego monitorowania pacjenta po zabiegu. Zespół tureckich badaczy postanowił sprawdzić, na ile skuteczna w takiej sytuacji jest melatonina.
Badanie prowadzono w Department of Oral and Maxillofacial Surgery, Faculty of Dentistry, Ondokuz Mayis University, w Turcji. Wzięło w nim udział 90 pacjentów zapisanych na zabieg usuwania dolnych zatrzymanych trzecich trzonowców. Poziom lęku przed ekstrakcją był oceniany za pomocą wizualnej skali analogowej (VAS). Pomiar psychomotorycznych i poznawczych funkcji mierzono przed zabiegiem chirurgicznym za pomocą testów DSST i TMT.
Następnie wszyscy pacjenci zostali przydzieleni do jednej z trzech grup otrzymujących doustnie midazolam 0,2 mg/kg (grupa MD), doustnie melatoninę 0,4 mg/kg (grupa M) lub doustną tabletkę multiwitaminy jako placebo (grupa P).
Po 60 minutach pacjenci byli ponownie poddani tym samym trzem testom. Obliczono różnicę między wartościami VAS przed i po podaniu leku i oceniono przeciwlękowe działanie leków.
Przeciwlękowe działanie melatoniny potwierdzone testem anestezjologicznym
Nie stwierdzono różnic w wynikach trzech testów stresu przeprowadzonych w trzech grupach przed podaniem leku lub placebo.
Lęk zmniejszył się najbardziej w grupie otrzymującej midazolam, jednak różnica między grupą, która otrzymała melatoninę a grupą kontrolną także była znaczna. Poziom lęku istotnie się obniżył w porównaniu z grupą kontrolną.
Największy spadek zdolności psychomotorycznych wystąpił po midazolamie, natomiast nie odnotowano żadnej różnicy w grupach otrzymujących melatoninę i placebo, podobne zależności stwierdzono badając zdolności poznawcze. W badaniu wykorzystano także skalę Ramsaya (skalę do oceny głębokości sedacji w anestezjologii). Okazało się, że grupa otrzymująca melatoninę miała statystycznie istotnie wyższe wyniki niż grupa placebo po 25 minutach i 30 minutach od zabiegu.
Jak podkreślają naukowcy w podsumowaniu pracy opublikowanej w Journal of Oral and Maxillofacial Surgery melatonina może być alternatywnym środkiem łagodzącym lęk, ułatwia pracę chirurgowi stomatologicznemu i pomaga pacjentowi lepiej znieść ekstrakcję, jednocześnie nie wpływa na jego funkcje poznawcze i psychomotoryczne.
Wyniki pokazują, że melatonina jest bezpiecznym i skutecznym środkiem przeciwlękowym, który ma tę zaletę, że nie jest lekiem uspokajającym, a zatem nie ma potencjalnie poważnych skutków ubocznych. Jednak nie ma jeszcze określonych optymalnych dawek melatoniny wskazanych u pacjentów przed ekstrakcją.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życia
techDENT» Bakteria z jamy ustnej zwiększa ryzyko mikrokrwawień w mózgu. Są dowody naukowe
techDENT» Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT» Suchy zębodół. Kłopotliwy problem po wyrwaniu zęba. Rady eksperta
techDENT
-
Nie żyje dr Janina Bić-Szudak
newsDENT -
Depresję można rozpoznać na fotelu dentystycznym
newsDENT -
Invisalign Go i flow injection. Jak bez problemu odnaleźć się w stomatologii cyfrowej
techDENT -
Zapalenie przyzębia i migotanie przedsionków. Związek udowodniony
techDENT -
Zaświadczenia z wynikiem LDEK i LEK po nowemu
eduDENT -
NFZ w Białymstoku ogłosił 37 konkursy na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
NFZ w Zielonej Górze ogłosił 48 konkursów na udzielane świadczeń stomatologicznych
newsDENT -
Miazga zęba obumiera z niewiadomych przyczyn. Odpowiedzialny zębiniak
techDENT
-
Darmowa wizyta u dentysty do 450 zł. To pakiet, za który zapłaci NFZ
newsDENT -
Zmiany zasad udzielania świadczeń stomatologicznych. Paweł Barucha o ostatnich korektach
lexDENT -
Powstaje Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego
newsDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Wykaz modułowych programów specjalizacji lekarsko - dentystycznych 2023
eduDENT -
Za mało lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co zamierza Ministerstwo Zdrowia?
newsDENT -
Drożyzna u dentysty. Polska na 3. miejscu wśród państw UE
bizDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Radomsko, łódzkie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Góra Puławska , lubelskie