PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Matematyka w walce z paradontozą

Autor: miro • Źródło: ms
03-12-2013, 11:39
Matematyka w walce z paradontozą Matematyka w walce z paradontozą (foto: sxc.hu)
Metoda leczenia paradontozy z wykorzystaniem zdjęć RTG i tomografii komputerowej, a przede wszystkim modeli matematycznych do standardowych nie należy. Taką technikę opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej.

W Zakładzie Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pacjent leczony nową metodą - poddawany jest dokładnej analizie za pomocą tomografii komputerowej. Na tej podstawie powstaje matematyczny model rozkładu sił i naprężeń standardowo działających na analizowane zęby, kości i tkanki miękkie przyzębia.

Na podstawie symulacji komputerowej powstaje model obrazujący obciążenia dynamiczne i statyczne, występujące przed i po założeniu aparatu stałego. Takie podejście pozawala na opracowanie indywidualnego sposobu leczenia pacjenta.

Dzięki zastosowaniu matematycznych modeli możliwe są do osiągnięcia doskonałe efekty, nawet w takich przypadkach, w których tradycyjna metoda postępowania nie przynosi zamierzonych efektów.

Podstawowe zasady nowej metody tłumaczyła dla TVN24 Wrocław dr n. med. Liwia Minch z Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
UM we Wrocławiu   paradontoza   Liwia Minch  

POLECAMY W SERWISACH