PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Martwica kości szczęki. Rzadki przypadek powikłań leczenia onkologicznego

Autor: nieck • Źródło: Oral Surg. Oral Med./infoDENT24.pl
05-01-2023, 15:54
Martwica kości szczęki. Rzadki przypadek powikłań leczenia onkologicznego Powikłania leczenie onkologicznego w obszarze jamy ustnej Fot. Shutterstock
Pancjeni onkologiczni mają wiele problemów stomatologicznych, będących powikłaniem leczenia nowotworu. O rzadkim przypadku martwicy kości szczęki spowodowanej przez pembrolizumab stosowany w terapii czerniaka i raka płuca, informuje Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology.
  • Matwica kości szczęki, zwykle nie jest związana z immunoterapią, jednak może być rzadkim powikłaniem terapii pembrolizumabem - humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym.
  • Opisano drugi przypadek takiego powikłania. Problem może narastać, gdyż pembrolizumab jest stosowany w leczeniu ponad 20 typów nowotworów
  • Martwica kości szczęki rozwinęła się u 44-letniej pacjentki

Martwica kości szczęki. Powikłanie leczenia onkologicznego

Opis przypadku powikłania terapii przeciwciałem monoklonalnym wykorzystywanym w immunoterapii raka u 44-letniej kobiety, u której rozwinęła się martwica kości szczęki zamieścił periodyk Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology.

To co prawda drugi opisany przypadek takiego powikłania wywołanego przez pembrolizumab, ale istnieje niebezpieczeństwo, że będzie ono występowało częściej, gdyż to przeciwciało monoklonalne stosowane jest już w terapii ponad 20 różnych nowotworów, podkreślają autorzy pracy.

U pacjentów, u których występują objawy ustne i ogólnoustrojowe związane z ich immunoterapią, należy zachować ostrożność, aby zmniejszyć potencjalne powikłania w obszarze jamy ustnej – przestrzega dr SaeHee Yom, MPH, z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Bolesna zmiana w rejonie dziąseł. Kobieta z nawrotem nowotworu

U 44-letniej pacjentki, która wcześniej chorowała na chłoniaka Hodgkina, doszło do nawrotu choroby nowotworowej. Pojawiły się rozproszone ogniska przerzutów kostnych m.in. w całej podstawie czaszki.

Pacjentka rozpoczęła cotygodniowe leczenie gemcytabiną, winorelbiną, doksorubicyną i pembrolizumabem. Po miesiącu zgłosiła się na badanie kontrolne z powodu bolesnej zmiany w obrębie dziąsła. Kobieta zgłaszała dolegliwości bólowe dziąseł żuchwy z prawej strony oraz ruchomość trzeciego trzonowca w szczęce oraz pierwszego trzonowca w żuchwie. Badanie ustne ujawniło silny obrzęk, obszar ten był szczególnie delikatny w dotyku. Nie było oznak wydzielania się ropy ani próchnicy.

SŁOWA KLUCZOWE
nowotwór   powikłania  

POLECAMY W SERWISACH