PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Marihuana szkodzi na zęby

Autor: nieck • Źródło: kan
04-06-2016, 09:41
Marihuana szkodzi na zęby Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Im dłużej trwa palenie marihuany, tym ryzyko chorób przyzębia rośnie - dowodzi badanie, którego wyniki opublikowało czasopismo JAMA Psychiatry.

Marihuana jest wśród najczęściej zażywanych narkotyków. W badaniu przeprowadzonym w 2014 r. przez amerykański National Institute on Drug Abuse (NIDA), ponad jedna piąta Amerykanów przyznawała się, że w ciągu ostatniego miesiąca paliła chociaż raz marihuanę. Używka jest szczególnie popularna wśród młodych dorosłych i nastolatków.

Skutki krótkotrwałe zażywania narkotyku są dobrze poznane: strach, niepokój, złudzenia, halucynacje, psychoza. Jednak jakie kłopoty ze zdrowiem wiążą się z długim okresem palenia - są mniej poznane. Badanie prowadzili naukowcy z Arizona State University analizując dane 1 037 dorosłych osób. Uczestnicy badania urodzili się w latach 1972-1973. Stan ich zdrowia i tryb życia był regularnie oceniany, od urodzenia do ukończenia 38. roku życia.

Sprawdzano intensywność zażywania marihuany w wieku 18 – 38 lat. A następnie porównywano ze stanem zdrowia na koniec badania. W porównaniu z osobami, które nie miały kontaktu z narkotykiem, u tych którzy palili marihuanę przez 20 lat występowało większe ryzyko pojawienia się paradontozy już w średnim wieku.

Inne badania dowodzą, że palacze marihuany gorzej dbają o higienę jamy ustnej niż nie stosujący tej używki, a na domiar złego częściej uzależniają się od alkoholu. Wszystkie te czynniki mają znaczenie w rozwoju chorób przyzębia.

Więcej: archpsyc.jamanetwork.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   paradontoza   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH