Badanie Children’s Oral Health Survey ujawniło, że 72 proc. młodych koszykarzy, 71 proc. piłkarzy i 70 proc. basebolistów nie chroni zębów. – Dziecko ma mieć ładny uśmiech przez całe życie. Utrata zębów wskutek urazów podczas uprawiania sportu liczy się w milionach przypadków. Tymczasem odpowiednio dopasowany ochraniacz na zęby może znacząco zminimalizować to niebezpieczeństwo,  także w trakcie sportów nie kontaktowych. Ochraniacz na zęby powinien być równie poważnie traktowany jak pozostałe formy ochrony ciała przed urazami – mówił Joseph Dill wiceprezydent Delta Dental.

W innych sportach także bardzo duża część dzieci i młodzieży zaniedbuje bezpieczeństwo jamy ustnej (na przykład przyznawało się do tego 79 proc. gimnastyków, 65 proc. narciarzy, 38 proc. graczy w hokeja i 34 proc. bokserów). Według Delta Dental ochraniacze na zęby zapobiegają złamaniom i pęknięciom korzeni i koron zębów, kości policzkowych, żuchwy, urazom tkanek miękkich – języka, dziąseł i warg.

W przestrzeganiu zasad ochrony jamy ustnej wcale nie są lepsi dorośli sportowcy. W sondażu przeprowadzonym wśród sportowców z Tufts University część otwarcie mówiła, że nie nosi ochraniaczy na zęby, ponieważ przeszkadzają w oddychaniu i nie pozwalają się dobrze skoncentrować. Zatem nawet jeśli zawodnik ochraniacz posiada, to go nie nosi.

Powszechne też jest nie czyszczenie ochraniaczy na zęby. Mniej niż 1 proc. sportowców (zarówno mężczyzn jak kobiet) przyznawała, że zawsze je czyści, mniej niż połowa twierdziła że czyści je czasami, zaś 55 proc. nigdy nie myła swojego ochraniacza na zęby.

Więcej: Dentistrytoday.com

Czytaj także: Ochraniacze na zęby stymulatorem sportowego sukcesu!
Albo sport, albo zdrowe zęby?