PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Magister inżynier lekarz dentysta

Autor: miro • Źródło: ms
18-09-2018, 08:15
Magister inżynier lekarz dentysta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Sformułowanie „technologia” od wielu już lat przypisane było różnym gałęziom przemysłu, ale na pewno nie medycynie. To jednak przeszłość, a prekursorem nowego jest stomatologia. Projektowanie, modele matematyczne, techniki cyfrowe, CAD/CAM, frezowanie, druk - codzienność przemysłu maszynowego, stały się elementem sztuki lekarskiej. Doszło do tego, że coraz więcej lekarzy dentystów uzyskuje doświadczenie, mogące uprawniać ich do posługiwania się tytułem zawodowym magistra inżyniera.

W przemyśle podstawowym ogniwem parku maszynowego są frezarki sterowane numerycznie, ogniwem podstawowym i jednocześnie stosunkowo kapitałochłonnym. W gabinecie stomatologicznym jest podobnie, a dokładniej tak było do niedawna, bo na rynku pojawiło się narzędzie optymalne, nie tylko wytwarzające produkty o najwyższej jakości (co w medycynie - rzecz jasna -  jest wartością podstawową), ale jednocześnie stanowiące atrakcyjne rozwiązanie od strony rachunku ekonomicznego.

Tym narzędziem jest Planmeca PlanMill 30 S. To frezarka przenosząca świat wysokich technologii w wymiar gabinetu dentystycznego. Urządzenie zostało zaprojektowane przez fińskich inżynierów do pracy w warunkach, niewielkiej nawet praktyki stomatologicznej. Takiej praktyki, której właściciel widzi przyszłość we wspomaganych komputerowo fazach projektowania i obróbki.

Planmeca PlanMill 30 S służy do obrabiania odbudów stomatologicznych oraz elementów uzupełnień stomatologicznych, które nie zawierają metalu. Osiągające prędkość do 100 tys. obrotów na minutę czteroosiowe wrzeciono pozwala na codzienne frezowanie m.in.: wkładów, nakładek, koron oraz mostów. Najbardziej skomplikowane elementy wykonywane są zaledwie w kilkanaście minut.

Precyzyjny system napędu frezarki, pierwotnie opracowany dla obrabiarek wykorzystywanych w przemyśle lotniczym, doskonale sprawdził się w jednostkach frezujących Planmeca. Oryginalne dzieło inżynierów tej firmy umożliwia obróbkę szerokiej gamy materiałów z precyzją zapewniającą pacjentom optymalny rezultat leczenia.

Zautomatyzowany i - w gruncie rzeczy - prosty w sterowaniu proces frezowania - pozwala na zaangażowanie przy obsłudze PlanMill 30 S personel współpracujący na co dzień z lekarzem dentystą. W efekcie stomatolog poświęcić może zdecydowanie więcej swego cennego czasu na leczenie pacjentów bezpośrednio przy fotelu dentystycznym.

Od tej pory znaczna część robót, które - realizowane w sposób tradycyjny - musiały być rozłożone na kilka etapów, mogą być rozpoczęte i sfinalizowane podczas jednej wizyty pacjenta. To wszystko przekłada się na rozwój potencjału lecznicy oraz na wyraźnie lepszy efekt ekonomiczny prowadzonej praktyki.

- Jednowrzecionowa frezarka została wyposażona w oś obrotową umożliwiającą frezowanie wybranych bloków za pomocą trzech automatycznie wymiennych wierteł - frezów. Urządzenie oczywiście niezawodnie współpracuje ze skanerami wewnątrzustnymi Planmeca oraz oprogramowaniem Planmeca Romexis – wyjaśnia Jukka Kanerva, wiceprezes działu ds. unitów stomatologicznych i technologii CAD/CAM firmy Planmeca.

- Nasz system CAD/CAM Planmeca FIT zapewnia integrację i digitalizację całego procesu pracy: od skanowania wewnątrzustnego, poprzez projektowanie 3D, aż po wydajne frezowanie w warunkach gabinetu stomatologicznego – dodaje Jukka Kanerva.

Tym, którzy wyjątkowo intensywnie pracują w oparciu o technologię cyfrową, często na potrzeby  nie tylko własnej praktyki, Planmeca doferuje frezarkę dwuwrzecionową PlanMill 40 S.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
frezarki   Planmeca  

POLECAMY W SERWISACH