PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Magia światła zaklęta w specjalistycznych rozwiązaniach

17-07-2013, 00:01
Magia światła (fot. Fotolia/PTWP)
Magia światła (fot. Fotolia/PTWP)
Można mieć niespotykane umiejętności i doświadczenie, narzędzia pracy z najwyższej półki i wybitny personel pomocniczy, jednak żaden lekarz dentysta nie wykona zabiegu, jeżeli nie będzie dobrze widział pola pracy. Jeżeli jednak będzie próbował pracować w takich warunkach, w dłuższej perspektywie może ucierpieć jego wzrok. Rozwiązanie jest proste - specjalistyczne oświetlenie.

To banał napisać, że najlepiej pracować przy naturalnym oświetleniu. Wzrok człowieka przystosowany jest do światła dziennego, jednak praktyka jest w tym przypadku brutalna -  nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus pracy w gabinecie. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne oświetlenie nie zapewnia intensywności światła dziennego, dlatego oczy szybciej się męczą. Dodatkowo, większość tzw. świateł sztucznych pulsuje, co drażni nerwy wzrokowe, a w następstwie, i to prowadzi do zmęczenia.

Co gorsze, złe oświetlenie jest sprzymierzeńcem ułomności stomatologa. W czasach pacjentów o coraz większych wymaganiach estetycznych, nieodpowiednia barwa lampy może zaważyć na naszym sukcesie.

Bezpieczeństwo - dentysty, kiedy mówimy o zdrowiu, i pacjenta, kiedy mówimy o efektach pracy zapisane jest w normie PN-EN 12464-1. Ten krótki kod praktycznie eliminuje wszelkie oświetlenie oferowane w popularnych dyskontach remontowo-budowlanych. Na próżno lamp spełniających tę normę szukać w profesjonalnych sklepach z żyrandolami, czy nocnymi lampkami. Lampy specjalistyczne spełniają bowiem bardzo ostre kryteria.

Ich temperatura barwowa wynosi więcej niż 5300 K a współczynnik rozróżnialności barw światła (Ra) określono powyżej 90 proc. Brak w takich lampach migotania czy efektu stroboskopowego. Przede wszystkim zapewniają odpowiednie natężenie oświetlenia:  od 500 lx. Ra min. = 90 dla całego gabinetu, 1000 lx. Ra min. = 90 dla oświetlenia na pacjencie do  5000 lx. Ra min. = 90 przy polu zabiegowym.

Mówiąc o takich lampach specjalistyczne nie wyrażamy pełnej prawdy o nich. To najczęściej lampy wielozadaniowe, wszak wiele z nich wyposażonych jest np. w monitor LCD dla pacjenta czy gwarantuje możliwość podłączenia jednocześnie: odtwarzacza DVD, kamery zewnątrzustnej, dekodera TV.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH