PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Macierzyństwo a zdrowie zębów

smn
12-09-2016, 10:00
Macierzyństwo a zdrowie zębów Karmienie piersią zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł (fot. pixabay)
Właściwa higiena jamy ustnej i odpowiednie żywienie są kluczowe w okresie karmienia piersią. Jeśli są zaniedbane - rośnie ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.

Kobieta karmiąca piersią potrzebuje  dodatkowych 400–500 kalorii, musi ograniczać picie kawy, zapewnić sobie wystarczającą ilość białka i pić dużo płynów. Jeśli organizm nie jest właściwie nawodniony, rośnie ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy.

Jednak cała sztuka w tym, by tak przemycić  ekstra kalorie, aby nie szkodzić zdrowiu jamy ustnej i umożliwić sobie utratę nadmiarowych kilogramów, które pojawiły się podczas ciąży.

Oczywiście pacjentka powinna wystrzegać się pustych kalorii pochodzących ze słodyczy i słodkich napojów. To także uchroni zęby przed atakiem kwasów. Dobrym źródłem dodatkowej energii będą na przykład owoce, a białka – sery. W dodatku sery, mające wysokie pH, są zdrowe dla zębów, ponieważ takie środowisko nie służy bakteriom próchnicowym. Jogurty, choć równie zasobne w białko, mogą także zawierać duże ilości cukru.

Inny rekomendowany pokarm to gotowane na twardo jajka. Są pełne białka, a w dodatku obfitują w witaminę D dobrą dla zębów.

Czasami w okresie karmienia piersią nasila się bruksizm. To skutek napięcia mięśni szyi i głowy. Kłopoty ze snem w czasie ciąży, a potem stres po porodzie sprawia, że kobiety częściej zgrzytają zębami.

I oczywiście higiena to podstawa zdrowych zębów. W natłoku obowiązków świeżo upieczone mamy nie mają dla siebie czasu, nawet w tak podstawowych sprawach jak mycie zębów.

Więcej: dentistryiq.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH